Umówił się z nią przed dziewiątą, czyli Oyeyemi w Wawie

kzarecka

2007-05-21

Reklamujące się hasłem "Zawsze polska muzyka" Radio WAWA, w tym tygodniu stawia na literaturę. Jedna "bitwa" to dźwięki kontra książka. Druga – Polska kontra Nigeria. Od wtorku do piątku o godz. 20:55 w "Aktualnościach kulturalnych" o swojej powieści Mała Ikar mówić będzie Helen Oyeyemi. Rozmowę z autorką poprowadzi Piotr Szygalski. Podczas audycji słuchacze będą mogli wygrać książkę "Mała Ikar".

"Mała Ikar" - to liryczna, a jednocześnie mroczna i wstrząsająca opowieścią o bliźniaczych duszach, lękach i demonach, o smutnej i bolesnej samotności dziecka dorastającego między kulturami.

To historia ośmioletniej Jessamy Harrison – pół Nigeryjki, pół Angielki. Jess nie ma przyjaciół i najlepiej się czuje, siedząc w szafie. Zmartwieni rodzice wywożą ją z Anglii do Nigerii. Tam dziewczynka spotyka tajemniczą rówieśniczkę -niewidoczną dla innych. Kiedy rodzice zabierają Jess z powrotem do domu, jej koleżanka również pojawia się w Londynie. W Anglii przestaje być jednak miłą towarzyszką zabaw. Odkrywa przed Jess przerażający sekret i ujawnia swoje okrutne zdolności magiczne.

Helen Oyeyemi urodziła się w Nigerii, wychowała się jednak w Anglii. Obecna dwudziestotrzylatka napisała "Małą Ikar" w ostatniej klasie szkoły średniej. Książkę wydało angielskie Bloomsbery, a prawa do przekładów nabyło 17 innych państw. Autorka została dwa lata temu nominowana do British Book Awards. Najnowsza powieść Oyeyemi ukaże się na wyspach w tym roku.

Helen Oyeyemi "Mała Ikar"; Wydawnictwo: W.A.B.; Przekład: Jolanta Kozak; Format: 12,5 x 19,5; Liczba stron: 356; Oprawa: miękka ze skrzydełkami; ISBN: 978-83-7414-270-0

KaHa

Tagi: Helen Oyeyemi, Mała Ikar, książka, Nigeria, Radio WAWA, Piotr Szygalski, zawsze polska muzyka, Bloomsbery, British Book Awards,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany