Plac Zbawiciela z albańskim pisarzem

kzarecka

2007-06-06

W poniedziałek 11 czerwca będzie można spotkać w Warszawie Fatosa Kongoli. Tego właśnie dnia z albańskim pisarzem, autorem książki "Psia skóra", będzie rozmawiał Piotr Matywiecki. Wszyscy zainteresowani uczestnictwem w spotkaniu powinni zjawić się na Al. Wyzwolenia 18 (Plac Zbawiciela) o godz. 19.00.

Fragment książki: - Teraz, kiedy wspominam tamte chwile, mogę szczerze wyznać: kochałem Margę przez całe życie, żadna inna kobieta nie zajęła jej miejsca. Byłoby rozsądne, gdybym jej to powiedział. Jeśli nie tego ranka, to w następnych dniach. Przysiągłbym, że inaczej niż mogła pamiętać, inaczej niż mogło myśleć wielu innych, nie kochałem żadnej innej kobiety tak, jak kochałem ją. Ale nie powiedziałem tego Mardze ani tego ranka, ani w następnych dniach. I nie rozumiem, dlaczego gnębi mnie to teraz, kiedy już jej nie ma. Jakbym chciał się usprawiedliwiać przed nie wiadomo kim. Jakby strach przed możliwym sądem tak bardzo mnie dręczył, że takimi wyznaniami staram się uzyskać świadectwo dobrego sprawowania. Zawsze wiedziałem, jak na mnie patrzyli inni: poszukiwacz przygód z ptasim móżdżkiem. I właśnie ludziom takim jak ja ślepy los daje niezasłużone prezenty. Na przykład, tak jak mnie, wspaniałą żonę. I ta wspaniała żona, w moim wypadku, zmarnowała się jak masło na psiej skórze.

Andrzej Stasiuk o książce: - Psia skóra to przezwisko, druga natura i znak życiowego niedopasowania Krista Tupka, zwanego też Dupkiem: miernego pisarza, autora kiepskich scenariuszy, niedoszłego poety i człowieka, która miał w życiu dwie pasje: alkohol i kobiety. Książka Fatosa Kongoli to opowieść o miłości odnawiającej się w trzech pokoleniach, o lęku przed nadchodzącymi nowymi czasami, o próbie uwolnienia się od bólu przeszłości. Z Albanią w tle. Psia skóra to pierwsza w Polsce albańska powieść współczesna: dziwna, tajemnicza i fascynująca jak kraj, w którym została napisana i o którym opowiada. To mroczny romans, historia opętania w egzotycznych dekoracjach europejskiego Orientu.

Fatos Kongoli - jeden z najwybitniejszych przedstawicieli współczesnej prozy albańskiej. Debiutował na początku lat 90. powieścią "Przegrany", która stała się początkiem tetralogii "Więzienia pamięci". Trzykrotnie otrzymał najważniejszą albańską nagrodę literacką "Srebrne Pióro" za najlepszą prozę, a w 2004 r. "Złote Pióro" za całokształt twórczości. W 2003 roku otrzymał nagrodę Balkanika za powieść "Sen Damoklesa". Jego powieści zostały przetłumaczone na język francuski, niemiecki, włoski, grecki i słowacki.

Fatos Kongoli Psia skóra; Wydawnictwo: Czarne; Przekład: Dorota Horodyska; Format: 125 x 195; Liczba stron: 288; Okładka: miękka ze skrzydełkami; ISBN: 978-83-89755-66-7

KaHa

Tagi: Fatos Kongoli, książka, albański pisarz, Psia skóra, Dorota Horodyska, Przegrany, powieść, wydawnictwo czarne, Andrzej Stasiuk, Plac Zbawiciela,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany