Posłuchaj o Domu Małgorzaty

kzarecka

2007-06-11

Laureatka Nagrody Fundacji Kultury za powieść "Dom Małgorzaty" (książka opowiada historię dwóch kobiet - Polki i Niemki, których wojna pozbawiła dotychczasowego życia i jednocześnie zmusiła przez jakiś czas mieszkać w jednym domu), czyli Ewa Kujawska spotka się z czytelnikami w Lesznie w ramach cyklu "Kawiarenka Literacka". Środowe spotkanie autorskie Kujawskiej rozpocznie się o godz. 17.00 w Galerii Lochy (ul. Bolesława Chrobrego 3).

Ewa Kujawska o swojej książce: - Historia opowiedziana w "Domu Małgorzaty" nie jest historią przyjaźni. Jest historią czy też zapisem - kroniką narodzin szacunku, tolerancji; uczenia się drugiego człowieka; dostrzegania tego wszystkiego, co dla niego ważne. Bohaterowie tej historii to dwie kobiety, Dom i Pamięć. Wszyscy na równych prawach.

Fragment - Dom był podobny do wielu domów kreślonych dziecięcą rączką na kartach papieru: nieduży domek za spiczastym dachem, z kominem pykającym strużką dymu, oknami ułożonymi symetrycznie po dwóch stronach masywnych drzwi, w których uwięziona była ogromna - wypolerowana od kładących się na niej dłoni - mosiężna klamka. Takie domy - jeśli spojrzeć na nie z oddali, przelotnie i w zamyśleniu - przypominają smutne ludzkie twarze.
I ten dom też był taki. Opuszczona w dół klamka tkwiła w drzwiach jak wieczny grymas niezadowolenia. Dom zbudował mężczyzna imieniem Fritz.
Wybudował go dla siebie, dla żony Hildegard, dla swych synów i - taką żywił nadzieję - dla dzieci swych dzieci.

Ewa Kujawska "Dom Małgorzaty"; Wydawnictwo: Czarne; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 248; Okładka: miękka, foliowana ze skrzydełkami; ISBN: 978-83-89755-88-9

KaHa

Tagi: Ewa Kujawska, Dom Małgorzaty, książka, wydawnictwo czarne, Nagroda Fundacji Kultury, Kawiarenka Literacka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany