"Akcja bomba! Kto nie czyta - ten trąba"

kzarecka

2007-06-18

Dokładnie, jak w tytule wiadomości - "Cały Wrocław czyta dzieciom" - to akcja bomba! Fragment zaczerpnęłam z wierszyka napisanego przez Piotra Mydłowskiego, ucznia szóstej klasy Sportowej Szkoły Podstawowej nr 72 we Wrocławiu. Skąd takie przekonanie? Cztery lata temu, w porozumieniu z akcją "Cała Polska czyta dzieciom", w stolicy Dolnego Śląska rozpoczęło się Wielkie Czytanie. Dziś możemy być dumni z sukcesu - we wrocławskiej akcji uczestniczy 150 placówek (szkoły i przedszkola), domy kultury i biblioteki publiczne. 18 czerwca w Teatrze Muzycznym Capitol uroczyście zakończono czwartą edycję. Edycję pełną wyjątkowych konkursów, wieczorów poezji, wystaw, happeningów, pikników i biesiad literackich, spotkań autorskich i głośnego czytania na zajęciach.

Spotkanie w Capitolu rozpoczęła emisja filmu "Moja mała ojczyzna Wrocław". Film stworzony przez Olę Staszak i Macieja Wojtyczkę z Gimnazjum nr 28, zdobył pierwszą nagrodę w konkursie "Krótkie opowieści o wartościach". I trzeba przyznać, że słusznie nałożył laur zwycięzcy. Jako osoba przez lata mieszkająca w mieście kopalń, miedzi, tąpnięć i górników; jako osoba przez lata (już nieco krótsze) stąpająca po ziemi, której mieszkańcy używają przerywnika w mowie "Tej"; jako osoba, którą miłość przywiodła i osadziła na stałe we Wrocławiu - muszę przyznać - po obejrzeniu tego filmu też jestem dumna, że pochodzę i mieszkam na Dolnym Śląsku. Gratulacje i podziękowania po stokroć.

Następnie czternastoosobowy chór odśpiewał piosenkę akcji "Czytanie to jest to!". Zazdroszczę głosów. Później można było wysłuchać i obejrzeć sondę zatytułowaną "Odkrywamy skarby Wrocławia". Zazdroszczę wiedzy. Jeszcze później przedszkolaki odtańczyły Poloneza. Bożesz Ty mój! - jak mawia pewna pani, w pewnym serialu, w pewnej telewizji. Jakże cudownie te dzieci wyglądały! A układ? Na studniówkach mają łatwiejsze. Być może te maluchy wcześniej niezwykle ciężko pracowały, wylewały pot i łzy, ale pewnie gdzieś tam w duszy podśpiewywały: - Jestem sobie przedszkolaczek, nie grymaszę i nie płaczę., i dlatego wszyscy zgromadzeni w Capitolu mogli podziwiać ten występ.

Nie zabrakło oczywiście wspomnień, zdjęć, które upamiętniły każdą chwilę akcji, przedstawienia, piosenek, tańców (ponownie pchają mi się na usta słowa - Bożesz Ty mój!; na scenie wystąpiła dziewczynka, którą Capitol natychmiast powinien zaangażować). Nie zabrakło również nagród. Zwłaszcza tych najważniejszych - dla najprężniej działających w ramach akcji placówek (statuetki i nagrody rzeczowe). W tym roku pierwsze miejsca zdobyły:

Przedszkole nr 49
Szkoła Podstawowa nr 107
Gimnazjum nr 27
Zespół Szkół nr 1

Na zakończenie zaśpiewano utwór "Bardzo lubię książki czytać", a prowadząca spotkanie Iwona Stankiewicz (drugim gospodarzem sceny była Lidka Zyga), przeczytała niezwykle wzruszający list Agi - uczennicy z Grodna, "Moje poczucie polskości". Całość zamknęła aukcja, podczas której licytowano prace namalowane przez polskie dzieci z Białorusi. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na budowę Domu Polski w Grodnie.

W poniedziałek uroczyście zakończono czwartą edycję akcji "Cały Wrocław Czyta Dzieciom". Jaka będzie piąta? Co nas czeka? Czego możemy się spodziewać? Wszystkiego dowiemy się już po wakacjach. A co robić do tego czasu? W kolejnym wierszyku podpowiedź daje Ola Blok:

Wszyscy razem więc czytajmy
I piękne historie opowiadajmy.
Super zabawa, ekstra wrażenia,
nie do zapomnienia!

KaHa

Tagi: Cały Wrocław Czyta Dzieciom, akcja, Wrocław, Capitol, Teatr Muzyczny, kto nie czyta ten trąba, Dom Polski w Grodnie, Lidka Zyga, Grodno, Białoruś,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany