Pollack napisał o Polsce i... wygrał

kzarecka

2007-07-10

f0841a8eaee0a944Autor książki, która została przez niego samego nazwana owocem "zakazu wjazdu do Polski", został laureatem "Ehrenpreis des österreichischen Buchhandels für Toleranz in Denken und Handeln". Nazwa nagrody przeokrutna i jakże trudna do wypowiedzenia. To jednak nie ma znaczenia, gdy powie się wprost - Martinowi Pollackowi podczas Austriackiego Tygodnia Książki w Wiedniu zostanie wręczona nagroda. Uroczystość odbędzie się 12 listopada 2007 roku.

Martin Pollack - tłumacz, eseista, publicysta. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Do 1998 roku pracował jako redaktor i korespondent czasopisma "Der Spiegel", obecnie pisze i tłumaczy (przełożył m. in. na niemiecki wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego). Polskim czytelnikom znane są książki: "Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna" i "Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu". Ostatnio opublikował "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma".

Ryszard Kapuściński o "Po Galicji": - Książka Martina Pollacka pokazuje, jak wielkie możliwości artystyczne i poznawcze zawiera ten rodzaj pisarstwa, który Clifford Geertz określa mianem gatunków zmąconych. Bo "Po Galicji" jest i nie jest reportażem literackim, jest i nie jest esejem historycznym, jest i nie jest książką z antropologii kulturowej. Nie jest, ale zarazem jest tym wszystkim jednocześnie. I to na sposób nowatorski i znakomity.

Martin Pollack "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma"; Wydawnictwo: Czarne; Format: 195 x 125 mm; Liczba stron: 244; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-89755-95-7

KaHa

Tagi: Martin Pollack, książka, po galicji, Ehrenpreis des österreichischen Buchhandels für Toleranz in Denken und Handeln, Austriacki tydzień książki, Geertz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany