Krew władzy, czyli echa dzieł najlepszych

kzarecka

2007-10-10

krew_160Ceridwen Dovey uważana jest za największy nowy talent ostatniej dekady. Ogromny sukces, jak na autorkę, która przekroczyła nie tak dawno dopiero 25 lat. Jej proza jest lodowata, pełna perwersji, groźna, a zarazem fascynująca i elegancka. Za kilka dni będzimy mogli poznać "Krew władzy" - ksiązkę, którą wydawnictwo reklamują następującym zdaniem: - Kapuściński w "Cesarzu" opisał świat rzeczywistej dyktatury, nadając reportażowi rangę wielkiej literatury. Dovey przedstawia odwieczne mechanizmy tworzenia się, istnienia i upadku władzy w alegorycznej powieści, która osiąga rangę mitu i szekspirowskiej tragedii.O książce - Dyktatura rodzi się w duszach zwykłych ludzi: z ich podłości i pożądania, z ich zawiści i mściwości. To oni tworzą krew władzy! Która daje im i odbiera życie... Jego kuchmistrz, Jego portrecista, Jego fryzjer - niespodziewanie uwięzieni razem w dniu Jego obalenia. Kolejno zabierają głos w zimnej, beznamiętnej spowiedzi. Każdy opowiada, jak żył i służył Prezydentowi. Z historii ich podłości, pożądania, pychy, chorych ambicji, udawania, tchórzostwa i chęci zemsty układa się historia dyktatury. To oni ją tworzyli, oni i ich kobiety, które potem zabiorą głos. Opowiedzą o swoich żądzach, nienawiściach, kłamstwach, zdradach, dopełniając historii. Ale jest i ciąg dalszy. Komendant, który obalił Prezydenta, zajmuje Jego Pałac, układa się w Jego sypialni. By rządzić, potrzebuje jeszcze ich: kuchmistrza, portrecisty, fryzjera i ich kobiet. Bo to oni są krwią władzy. Ta powieść odziera ze złudzeń i odbiera nadzieję. To porażająca proza, w której brzmią echa dzieł Coetzeego, Marqueza, a najbardziej Kapuścińskiego.

cw_160Ceridwen Dovey: - Zawsze chciałam pisać. Nie sądziłam jednak, że wydarzy się to zanim dożyję 60-tki. Mając 26 lat, wydaje się odrobinę aroganckie myślenie, że ma się coś ważnego do powiedzenia.

Urodziła się w Pietermaritzburgu (wschodnia część Republiki Południowej Afryki). Nie spędziła tam jednak zbyt wiele czasu, ponieważ już w roku 1982 jej rodzina przeprowadziła się do Australii. Następnie była przeprowadzka do Londynu, studia na Harvardzie w Bostonie i wreszcie Nowy Jork. "Krew władzy" jest jej powieścią debiutancką.


Ceridwen Dovey "Krew władzy"; Wydawnictwo: Amber; Liczba stron: 192; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-241-2914-0

KaHa


Tagi: Ceridwen Dovey, krew władzy, wydawnictwo amber, książka, Ryszard Kapuściński, Cesarz, Harvard, Pietermaritzburg,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany