"Ziemia jest piekłem innej planety (…) Ale nasze życie to wielka, dziwna tajemnica" – Renata Blicharz słowami o słowach

renata_blicharz_160Renata Blicharz… Osoby, które znają twórczość poetki, zapewne z radością zanurzą się w ten wywiad. Osoby, które nie miały przyjemności poznać wierszy z książek poetyckich sygnowanych powyższym nazwiskiem, powinny zacząć od poniższych zdań. Jedno jest pewne – Renata Blicharz czaruje. Wabi. A gdy już wpadnie się w sidła Jej słów, nie chce się uwolnić. Oto zniewolenie w najlepszym wydaniu.

czytaj więcej...

"Aż skóra mi cierpnie na myśl, ile się natrudzę nad kolejną książką" - Marta Magaczewska

mmagaczewska_160Kolejna odsłona cyklu Daniela Koziarskiego "Jak pisarz z pisarzem". Tym razem Daniel porozmawiał z Martą Magaczewską, autorką książek, które zbierają świetne recenzje, ale niełatwo je znaleźć w księgarniach. Co z tą polską promocją?! Co z tą naszą literatura? "Dobrze, jeśli porusza, absorbuje uwagę. Nie musi krzewić idei, nie musi uczyć, nie musi przedstawiać problemów społeczeństwa – w ogóle, jeśli o mnie chodzi, nic nie musi, naprawdę, byle tylko poruszyła w czytelniku jakąś strunę". Jeśli w Was porusza, przeczytajcie ten wywiad.

czytaj więcej...

"Tak, jak entomolog łapie i preparuje owady, tak ja poluję na słowa i podejmuję próbę spreparowania ich znaczenia" - wywiad z Natalią Wiśniewską

natalia_wisniewska_2010_kam_ham_10_160Mówi się, że ludzie Europy mają zegary, a ludzie Afryki – czas. Toniemy w opisach, fraktalach myśli. Gubimy się we współczesnym świecie i w sobie. Jakie systemy wartości budują człowieka? Zastanawiałam się, na ile są prawdziwe, na ile się wykluczają, przekształcają jedna w drugą... Natalia Wiśniewska zajmuje się instalacją, obiektem, perfomance, litografią, malarstwem. A fascynuje? Słowem. Jak każdy z nas, a jednocześnie zupełnie inaczej.


czytaj więcej...

"Ten szczególny klimat wchodzi po prostu pod skórę i zostaje na zawsze" - książki, fotografia, film, czyli wywiad z Edytą Szałek

edyta_160Powieści, które pisze, mają w sobie szczególną moc przyciagania, wciągania w zupełnie inny świat. Świat silnych emocji, mocnych przeżyć. Taki był "Sen Zielonych Powiek", taka była "Kamieniczka" i tacy są "Łowcy Wielorybów". Edyta Szałek - autorka książek, opowiadań i felietonów. Miłośniczka czarno-białych fotografii i kina. Książki - co mówi o swojej najnowszej? Co sądzi o adaptacjach filmowych? Jak żyje jej się w Norwegii? Zapraszam do przeczytania wywiadu. Czy Edyta "wejdzie wam pod skórę"? Mam nadzieję.

czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany