Rudowłosa – Orhan Pamuk

rudowlosa_pamuk_160Jest mistrz sztuki studniarskiej Mahmut i Cem Celik, główny bohater. Jest rudowłosa kobieta i miłość. Ale jest też i mit o Edypie oraz teatr. A jeśli tak jest, to granica pomiędzy życiem a sztuką zaciera się.

czytaj więcej...

Wyspy szczęśliwe - Wioletta Sawicka

wyspy_szcz281347liwe_wioletta_sawicka_160To wyjątkowa książka. Zadedykowana Marcie Matyszewskiej. Ale najpierw Wioletta Sawicka dla "Gazety Olsztyńskiej" napisała o niej reportaż. A z niego zrodziła się powieść. Powieść o kobiecie, którą dotknęły dramatyczne wydarzenia w styczniu 1945 roku związane z nadejściem wojsk radzieckich wyzwalających mazurskie Małyszewo. Jako mała dziewczynka razem z rodziną uciekała przed nimi do lasu. Podczas strzelaniny ocalała, bo leżała ranna pod stosem martwych ciał najbliższych. Kilka dni przeleżała na ponad trzydziestostopniowym mrozie, zanim odnalazł ją dziadek. Straciła obie dłonie i stopy. Marta Matuszewska żyje, bo jak czytamy w książce, trzeba zapomnieć o tym, co było, a należy patrzeć na to, co jest przed nami…

czytaj więcej...

Baśnie osobliwe – Ransom Riggs

basnie_osobliwe_160Dziesięć baśni. A każda z przesłaniem. Fabuła to cudowna kontaminacja baśni i short story, tworząca zaczarowany świat, w którym rozgrywają się wydarzenia jak ze współczesnych realiów. A do tego drzeworyty i exlibris na powitanie czytelnika.

czytaj więcej...

Biały szlak. Podróż przez świat porcelany - Edmund de Waal

bia322y_szlak_160Tysiąc lat historii. Trzy wzgórza i trzy kraje. Nie byłoby porcelany, gdyby nie szaleńcza obsesja światłych umysłów w Chinach, jak i w Europie. Nie byłoby podróży przez jej świat, gdyby nie literacka wyobraźnia Edmunda de Waal’a.

czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany