Poezja pod parą

pociag_160Czy można wsiąść do pociągu, który zawiezie do… sztuki? Można! Mirosława Michalska nie wahała się ani chwili, zwłaszcza, że jest dyżurną PKP na stacji kolejowej i codziennie odprawia mnóstwo pociągów. I jak mówi o sobie: "wiersze piszę od 1977 roku, a pracę w PKP-PLK S.A. podjęłam zaraz po maturze".

czytaj więcej...

Literatura na scenie

teatr1_160Festiwal Prapremier, jaki odbył się w październiku w 2011 roku w Bydgoszczy, był kolejnym dowodem na istnienie wzajemnych powiązań pomiędzy literaturą a teatrem. Więcej, okazuje się, że proza na scenie czuje się znakomicie i pozytywnie zaskakuje widza swą teatralną interpretacją.

czytaj więcej...

Komiks, czyli z dolnej półki - Wiedźmin

wiedzmin_160Aktualnie w Polsce wydaje się bardzo niewiele komiksów zeszytowych. Regularnie ukazują się jedynie: komiksy ze świata Gwiezdnych Wojen wydawane w trzech różnych seriach przez Egmont oraz z pewnymi perturbacjami i znaczącym poślizgiem, ale jednak "Czarna Materia Prezentuje: Konstrukt", oraz "Henryk Kaydan" Jakuba Martewicza. Dlatego sam pomysł wydania dwóch zeszytów o Wiedźminie w ramach egomtowskiego projektu magazynu "Komiksowe Hity", jak najbardziej popieram. I jestem za tym, aby Egmont wydawał takie zeszyty częściej. To pewnie marzenia ściętej głowy, ale…

czytaj więcej...

Piękno i moc języka są niewyobrażalne

glos_160Luka Campelli czytając głośno "Operette morali" Giacoma Leopardiego z roku 1827 doświadczył uczucia radości. "Bez wątpienia sprawiało mu to przyjemność, (…) a zachwyt na jego twarzy silnie kontrastował z melancholijnym klimatem tekstu". To fragment z książki "Biblioteka cieni", w której Mikkel Birkegaard dotyka ciekawego zjawiska, jakim jest moc wypowiadanego słowa. Na tyle silna, że wpływa na psychikę, na działania innych ludzi.

czytaj więcej...

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany