Adieu, Trufle i Cudze pole, czyli kontrowersyjna trylogia

kzarecka

2007-10-19

grosner_160 Nim się ukazała, już budziła kontrowersje. Teraz roznieci jeszcze większe emocje. Trylogia Jana Grzegorczyka "Przypadki księdza Grosnera", to powieści zatytułowane "Adieu", "Trufle" i "Cudze pole". A kim jest owy ksiądz? Autor: - Jest kapłanem, który ma dwa powołania - jest księdzem i pisarzem. Z racji tego, że pisze, wynikają wszystkie perypetie. Bo, jak mówi mój bohater, "słowo zapisane, nieszczęście zasiane". Pierwsza książka swoją premierę w wydawnictwie Zysk będzie miała 30 października, dwie kolejne pojawią się w listopadzie.


adieu_160Akcja tej wyjątkowej powieści z kluczem rozgrywa się na tle wydarzeń z lat 2001-2002, ataku terrorystycznego na Nowy Jork, sprawy arcybiskupa Paetza czy sporów o Radio Maryja. Bohater powieści, ksiądz-pisarz wierny swojemu podwójnemu powołaniu, na własnej skórze doświadcza prawdy przysłowia: "Słowo napisane – nieszczęście zasiane". Powieść łamie tabu, jakim jest życie prywatne księdza, pokazuje różnorodność postaw polskiego duchowieństwa. Jan Grzegorczyk w przejmujący sposób ukazuje prawdę, że grzech i cnota są rozmieszczone równomiernie w całym społeczeństwie. Granice dobra i zła nie biegną granicami stanu duchownego i świeckiego, ale w sercu każdego człowieka. Choć bohaterem głównym książki jest ksiądz, rozdarcia, pasje, marzenia, które się w nim kłębią, są udziałem każdego z nas.


trufle_160Ksiądz Groser wraca z wygnania we Francji. Wiele miesięcy spędził w Prowansji w klasztorze trapistów. Obrabiając tam pole lawendy, odnalazł kamień w kształcie serca, odmieniający jego życie. Biskup powierza mu zadanie, do którego na pozór całkowicie się nie nadaje. Z księdza pisarza ma przeistoczyć się w księdza budowniczego. Jego przyszli parafianie to bezdomni, margines, a także śmietanka społeczna z osiedla Lepsze Czasy. Groser wie, że Kościół jest prawdziwy, gdy jego obrzeża, manowce stają się centrum. Ale nie wszyscy się z tym godzą i będą próbowali go zmusić do rezygnacji.


cudzeloze_160Czy kapłaństwo jest pracą na cudzym polu, a jeśli tak, to czy może ona dać człowiekowi miłość, poczucie sensu? Czy ksiądz Wacław stanie pośród księży, dla których sutanna staje się pancerzem nie do udźwignięcia, a celibat niczemu nie służącym anachronizmem? Czy dręczony przeciwnościami, które fundują mu bliscy i wrogowie podda się i poszuka szczęścia w miłości do kobiety i założeniu własnego domu?Jan Grzegorczyk — pisarz, publicysta, tłumacz, autor scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych, felietonista "Przeglądu Sportowego". Autor sięga często po tematy trudne i tworzy z nich książki popularne. Bliska jest mu myśl René Chateaubrianda wyrażona w "Geniuszu chrześcijaństwa": - Pisz tekst religijny tak, aby młodzieniec niedowiarek chłonął go jak gorszącą powieść.

KaHa

Tagi: jan grzegorczyk, trylogia, książka, książki, przypadki księdza grosnera, adieu, trufle, cudze pole,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany