Chłopcy z Placu Broni

kzarecka

2007-11-12

ch322opcy_160Jedna z najwspanialszych książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych (tak, przy tej publikacji wiek nie ma najmniejszego znaczenia) - "Chłopcy z Palcu Broni", będzie miała wydanie kolekcjonerskie. Te literackie arcydzieło Ferenca Molnára trafiające wprost do serc czytelników, powróci w nowej szacie graficznej z lat '50-tych z pięknymi ilustracjami Leonii Janeckiej. Książka, która powstała sto lat temu i była wydana w ponad 30 językach, jest wciąż wznawiana i ekranizowana. Nie ma się jednak czemu dziwić. Ta powieść jest po prostu wyjątkowa.
O książce - Był ciepły, wiosenny dzień, gdy chłopcy z Placu Broni wbili w ziemię włócznie ze srebrnymi grotami, a na szczycie swej twierdzy wywiesili czerwono-zieloną chorągiewkę. Wiedzieli, że walczyć i zwyciężać można tylko wtedy, gdy panuje zgoda. Nie mieli jednak łatwych przeciwników. Postanowili wypowiedzieć wojnę z takich samych powodów, z jakich prawdziwe armie ruszają do boju. Rosjanie chcieli panować na morzach i dlatego walczyli z Japonią. Czerwonym koszulom potrzebny był plac do gry w piłkę i nie mogli go zdobyć inaczej jak tylko drogą wojny. Czy chłopcy w czerwono-zielonych czapkach pokonają Czerwone Koszule? Czy plac znówu stanie się spokojnym miejscem zabawy?
Ta niezwykle popularna książka to klasyka literatury węgierskiej. Dzieje gromadki chłopców – uczniów budapesztańskiego gimnazjum – którzy gorąco pokochali swój plac zabaw i bronili go przed napaścią rówieśników z innej szkoły, zna już chyba cały świat.
Autor podkreślił w "Chłopcach z Placu Broni" szczególnie takie walory jak honor, odwaga, poczucie obowiązku, hart ducha. A na głównego bohatera wykreował postać drugoplanową - Nemeczka. Nemeczka, którego podziwial i pokochał cały czytelniczy świat.

Ferenc Molnár "Chłopcy z Placu Broni"; Wydawnictwo: Nasza Księgarnia; Ilustracje: Leonia Janecka; Tłumaczenie: Tadeusz Olszański; Format: 118 x 180 mm; Liczba stron: 248; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-10-11451-8

KaHa

Tagi: Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni, książka, powieść, autor, nasza ksiegarnia, leonia janecka, ilustracje, wydanie kolekcjonerskie, Nemeczek, czerwone koszule,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany