Czy aleja samobójców prowadzi do raju?

kzarecka

2007-12-14

alejasamobojcow_160Zamiast kalendarza adwentowego z czekoladkami, polecam zrobić sobie inny. Też czekoladki, też okienka, też numery, tylko napisy dodać (przykład: "Mroczna seria", "Marek Krajewski", "Mariusz Czubaj", "Dom seniora", "Eden", "Morderstwo", "Zaginiony", "Nadkomisarz Patera", "Śledztwo", "ABW") i daty zmienić. Ta ostatnia ma brzmieć "10 stycznia". Wtedy to na runku pojawi się kryminał "Aleja samobójców". Dodać, że Krajewskiego i Czubaja? Że z pewnością nas zaskoczy? Że się od niej nie oderwiemy? Że...? I że...? Myślę, że nie ma takiej potrzeby.



O książce - Gdańsk, upalne dni czerwca 2006 roku. Spokój panujący w luksusowym domu seniora "Eden" zostaje zburzony na skutek wydarzeń pełnych grozy. W jednym z apartamentów znaleziono zwłoki pensjonariusza na wózku inwalidzkim. Co dziwniejsze mężczyzna jest oskalpowany. Równocześnie z "Edenu" znika inny pensjonariusz. Sprawa trafia na biurko nadkomisarza Jarosława Patera, hazardzisty i krzewiciela poprawności językowej. Dlaczego zwłoki starego mężczyzny zostały okaleczone? Dlaczego ABW niespodziewanie przejmuje śledztwo, odsuwając od sprawy policjantów? Co się stało z zaginionym? Sytuację komplikuje wzajemna niechęć między nadkomisarzem a dyrektorem "Edenu", doktorem Lieblingiem, oraz traumatyczne wspomnienia Patera. Marek Krajewski znów udowodnił, że jest mistrzem powieści kryminalnej. Jego współpraca z Mariuszem Czubajem, znakomitym znawcą gatunku, zaowocowała powieścią intrygującą, napisaną żywym językiem i świetnie osadzoną w konwencji.

Fragment
Kierowca corolli wyciągnął rękę i nacisnął guzik domofonu z napisem „Dom seniora”. Brama uchyliła się z lekkim skrzypieniem. Po chwili za szybami toyoty wyrósł potężny dwuskrzydłowy budynek z szerokim podjazdem. Auto zatrzymało się przed wysmukłymi kolumnami z piaskowca. Spomiędzy kolumn podjazdu wyskoczył niewysoki zażywny czterdziestokilkulatek w nieskazitelnie białym fartuchu. Starannie wygolony zarost na jego twarzy mienił się sino - Dzień dobry! - krzyknął mężczyzna w lekarskim kitlu. - Czy mam przyjemność powitać nadkomisarza Patera?
- Ani "dobry", ani "przyjemność", ani "Patera" - powiedział cicho szpakowaty mężczyzna
.

Marek Krajewski - najgłośniejszy dziś polski autor kryminałów. Z wykształcenia filolog klasyczny. W 1999 roku zadebiutował "Śmiercią w Breslau", pierwszą z serii powieści z Eberhardem Mockiem, których akcja rozgrywa się w dawnym Wrocławiu. Kolejne, "Koniec świata w Breslau", "Widma w mieście Breslau", "Festung Breslau" i "Dżuma w Breslau", spotkały się z doskonałym przyjęciem czytelników i krytyki. Marek Krajewski jest laureatem Paszportu Polityki, Nagrody Księgarzy "Witryna" oraz Nagrody Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną. Poszczególne części cyklu są tłumaczone na 11 języków. W przygotowaniu film fabularny oraz serial telewizyjny o przygodach Eberharda Mocka w reżyserii Patryka Vegi.

Mariusz Czubaj - antropolog kultury, wykładowca w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Związany z tygodnikiem "Polityka" i magazynem "Kultura Popularna". Opublikował książki: "Kontrkultura. Co nam z tamtych lat?", "Biodra Elvisa Presleya", "W stronę miejskiej utopii" oraz "Krwawa setka" (we współpracy z Wojciechem J. Bursztą).

Marek Krajewski i Mariusz Czubaj "Aleja samobójców"; Wydawnictwo: W.A.B.; Format: 123 x 195 mm; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7414-380-6

KaHa


Tagi: marek krajewski, aleja samobójców, książka, fragment, mariusz czubaj, kryminał, wydawnictwo wab, dżuma w breslau, eden, , widma w mieście breslau, festung breslau, koniec świata w breslau, polityka, krwawa setka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany