Najlepszy przeklęty brzeg

kzarecka

2008-01-02

przekl281ty_brzeg_160Najwybitniejszy australijski autor kryminałów, laureat wszystkich najbardziej prestiżowych nagród, podbija światowe rynki książki! Triumfuje w Anglii jako zdobywca najważniejszej brytyjskiej nagrody dla powieści kryminalnej: Duncan Lawrie Dagger 2007. Jak się czyta taką zapowiedź, to ciekawość rośnie bardzo szybko. Peter Temple - to autor. "Przeklęty brzeg" - to owa obsypana prawie wszystkim, czym się da, książka. W Polsce pojawi się w księgarniach 17 stycznia. Natomiast Wielka Brytania i zapewne Australia czekają do lipca - kiedy to ma pojawić się "Prawda" - druga część z serii "Przeklęty brzeg".


O książce - Joe Cashin był kiedyś inny. Bardziej pewny siebie, mniej skłonny do zadumy. Ale kiedy otrzesz się tak blisko o śmierć, nic nie jest takie jak dawniej. Dziś Cashin nie pracuje już w wydziale zabójstw w Melbourne. Został przeniesiony do miasteczka na wybrzeżu, gdzie dorastał. Banalne zadania prowincjonalnego policjanta i spacery z psami – to teraz jego jedyne obowiązki. Tylko czasem myśli o tym, kim był przedtem. I usiłuje zagłuszyć wyrzuty sumienia. Spokój miasteczka przerywa śmiertelne pobicie szanowanego biznesmena. Wszystko wskazuje na trzech aborygeńskich nastolatków. Wszyscy chcieliby, żeby chłopcy okazali się winni. Tylko Cashin nie jest przekonany. A kolejna tragedia uświadamia mu, że zaangażował się w sprawę, do której nie powinien się mieszać – bo może go kosztować zbyt wiele. Uprzedzenia, nienawiść, przemoc – idylliczne miasteczko nie jest wcale spokojne ani bezpieczne. Jego sekrety odsłania krok po kroku nastrojowa powieść wielokrotnie nagradzanego najlepszego australijskiego autora kryminałów.

"Sydney Morning Herald": - Nie wiadomo, od czego zacząć chwalić powieść Temple’a. Przeklęty Brzeg to jedna z tych przełomowych książek, które zmieniają nasze spojrzenie na literaturę.

"Guardian": -Wybitne osiągnięcie literackie.

"Frankfurter Allgemeine Zeitung": -Powieść, która wyrasta ponad gatunek.

"Entertainment Weekly": - Ta powieść mogłaby nie mieć fabuły, a i tak zapadłaby w duszę niesamowitym poetyckim obrazem miejsc i ludzi.

"Przeklęty Brzeg" – obsypany najważniejszymi literackimi nagrodami w Australii i Wielkiej Brytanii – to więcej niż kryminał. Wysublimowana sensacyjna intryga jest pretekstem do ukazania ludzkich emocji i zachowań. Niesamowity obraz Australii, piękno dzikiego i niepokojącego krajobrazu to równorzędny bohater powieści, tak samo sugestywny jak postaci, którym Peter Temple nie odmawia prawa do błędów. Jego proza – oszczędna i precyzyjna, ironiczna i poetycka, melancholijna i brutalna zarazem – przemawia do uczuć i wyobraźni.

Powieść uhonorowana w Australii najwyższymi wyróżnieniami:
* Ned Kelly Award 2006 – najważniejszą nagrodą dla najlepszej powieści kryminalnej
* Australian Book Industry Award 2006 – nagrodą australijskiego rynku wydawniczego dla najlepszej powieści roku
* Colin Roderick Prize – prestiżową nagrodą literacką dla najlepszej powieści australijskiej
* Nominacja do Miles Franklin Award 2006 – nagrody literackiej dla powieści najlepiej ukazującej Australię

Peter Temple "Przeklęty brzeg"; Wydawnictwo: Amber; Format: 148 x 208 mm; Liczba stron: 312; Okładka: miękka; ISBN: 97-883-2412-9

KaHa

Tagi: przeklety brzeg, książka, peter temple, australia, powieść, prawda, bestseller, nagrody literackie, thriller, kryminał, powieść, Duncan Lawrie Dagger, Ned Kelly Award, Australian Book Industry Award, Colin Roderick Prize, Miles Franklin Award,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany