Dlaczego warto zacumować we Wrocławiu?

kzarecka

2008-02-27

portwroclaw_160Dlaczego warto? Z wielu powodów. Jednym z nich jest Port Wrocław - festiwal literacki, który w zeszłym roku opisywany był jako jedna z największych tego typu imprez w tej części Europy. Co oznacza zwrot "tego typu imprez"? Definicji może być wiele. Najważniejsza z nich - poezję można przedstawić tak, że jest ona czytana masowo. Poezja zmusza do myślenia. Port Wrocław zmusza tak, że aż chce się być zmuszanym. Trzynasta edycja festiwalu odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia (Teatr Polski przy ul. Gabrieli Zapolskiej). Dzięki konferencji zorganizowanej przez Biuro Literackie już wiemy, dlaczego warto we Wrocławiu zacumować.


Międzynarodowy potencjał "Portu Wrocław" potwierdzają wyjątkowi zagraniczni goście najbliższej edycji: Reiner Kunze (Niemcy), Harry Mathews (USA), Marie-Claire Bancquart i Bernard Noel (Francja), Jurij Andruchowycz (Ukraina). Muzykę na żywo w trakcie festiwalowych wydarzeń wykonywać będzie czwórka wybitnych europejskich muzyków jazzowych Trzaska / Hautzinger / Friis / Jrrgensen.

Prestiż imprezy podniesie także wręczana od 2008 roku i przyznawana w trzech kategoriach – debiut roku, książka roku i nagroda za całokształt – Wrocławska Nagroda Poetycka "Silesius". Galę z wręczeniem statuetek pokaże na żywo TVP Kultura. Wśród innych wydarzeń, które zagoszczą na antenie TVP, będzie także debata "Po co nam literackie nagrody".

Kolejną nowością imprezy będzie inauguracja serii wydawniczej "Dziecinada", w której na początek ukażą się dwie książki: "Przed snem" Piotra Sommera oraz "Przygody przyrody" Zbigniewa Macheja. Spektakl na podstawie wierszy przygotowuje Wrocławski Teatr Lalek.
"Dziecinada" to obok serii "Proza" kolejna nowa inicjatywa wydawnicza Biura Literackiego. Drugą z nich zainauguruje niebawem książka Tadeusza Różewicza "Przyj dziewczyno przyj".

Podczas festiwalu wyłonieni zostaną laureaci konkursu "Nakręć wiersz", w którym mogą wziąć udział nie tylko piszący wiersze (niezależnie od dorobku), ale także filmowcy amatorzy i profesjonaliści.

I jeszcze o Akademii Sztuk Pięknych. Laureatką ogłoszonego wśród studentów Wydziału Grafiki konkursu na oprawę graficzną festiwalu została Nina ŁUPIŃSKA. W trakcie kwietniowego festiwalu podziwiać będziemy mogli wizualizacje do poszczególnych wydarzeń opracowane przez studentów Katedry Sztuki Mediów. Studenci Katedry Rzeźby zaangażowali się w prace scenograficzne i aranżacje Teatru Polskiego.

Tagi: port wrocław, biuro literackie, poezja, nagroda, silesius,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany