Dorosłość jak początek umierania

kzarecka

2008-04-14

skradzionedziecko_160Co dziecko, którym byłeś, pomyślałoby o dorosłym, którym się stałeś? Keith Donohue przez wiele lat pisał przemówienia dla federalnej agencji sponsorującej kulturę i sztukę. Wreszcie zabrał się za pisanie powieści. I tak powstał jego prozatorski debiut - "Skradzione dziecko". Jak okreśłił Ernest Bryll: - Wspaniała opowieść o perypetiach psychicznych i życiowych podmienionych, odmienionych. Autor napisał książkę, która ma nam - dorosłym, przypomnieć skąd przybyliśmy. O, zostaw, dziecko, ten świat pełen płaczu, bo nigdy nie zrozumiesz głębiny rozpaczy.
O książce - "Skradzione dziecko", podobnie jak "Alicja w krainie czarów", to opowieść, która pozwala zajrzeć pod podszewkę naszego życia. To baśń dla dorosłych, wędrówka wstecz, ku tej dramatycznej chwili, w której wielu z nas zdradziło swoje marzenia, ideały...
Pewnego dnia mały Henry Day tak bardzo pogniewał się na mamę, że uciekł z domu i schował się w lesie. Następnego dnia go odnaleziono, ale tak naprawdę wcale do domu nie powrócił. Został podmieniony. Nie on jeden.

Keith Donohue: - Łatwo zapomnieć o magicznym świecie, istniejącym tylko w ciszy, w chwilach pełnych skupienia i podziwu dla wspaniałych rzeczy, które wokół nas się dzieją. Tu nie chodzi o zanik legend, religii, czy nawet sztuki, ale o zanik wrażliwości i spadające wciąż zapotrzebowanie na historie i obrazy, które nadają sens naszemu życiu. Brakuje nam zachwytu, oczarowania. Dlatego właśnie napisałem bajkę dla dorosłych, chciałem ich trochę zaczarować. Kiedy skończysz ją czytać, idź na spacer do lasu i przypomnij sobie, skąd przybyłeś.

"The Washington Post Book World": - To opowieść cechująca się ogromną siłą wyrazu i ogromnym smutkiem, baśń o bólu dorastania. Relacja Donohue jest tak oszczędna i powściągliwa, że nie sposób przejść obok niej obojętnie [...] Skradzione dziecko to wspaniały, zanurzony w świecie fantazji debiut, mający wszelkie predyspozycje do tego, żeby stać się światowym bestsellerem.

"Newsweek:: - To opowieść cechująca się ogromną siłą wyrazu i ogromnym smutkiem, baśń o bólu dorastania. Relacja Donohue jest tak oszczędna i powściągliwa, że nie sposób przejść obok niej obojętnie [...] Skradzione dziecko to wspaniały, zanurzony w świecie fantazji debiut, mający wszelkie predyspozycje do tego, żeby stać się światowym bestsellerem.

"The New York Times": - Gdy obydwa wątki zaczynają się splatać, powieść nabiera niespodziewanej mocy. [...] Punkt kulminacyjny wywołuje gwałtowną burzę uczuć.

Keith Donohue "Skradzione dziecko"; Wydawnictwo: Otwarte; Tłumaczenie: Adriana Sokołowska; ISBN: 978-83-7515-032-2

KaHa

Tagi: Keith Donohue, Skradzione dziecko, książka, alicja w krainie czarów, baśń,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany