Z twarzą Marilyn Monroe

kzarecka

2008-07-04

marilynostatniseans_160Hej dziewczyno, nie mów nic / Czas na miłość / Stań przede mną / Pozwól dotknąć się / Co za wieczór, co za noc / Z twarzą Marilyn Monroe... Jedna z moich ulubionych piosenek grupy Myslovitz (wprawdzie "Peggy Brown" nigdy nie przebije, ale, ale! ale w pobliżu egzystuje). Dlaczego o tym wspominam? Znam osobę, która uważa, że MM była (i jest) najpiękniejszą kobietą świata. I wiem doskonale, że nie jest odosobniona w tym sądzie. Monroe intrygowała i robi to nadal. Po publikację "Marilyn, ostatnie seanse" Michela Schneidera sięgnie wielu. I bardzo dobrze, bo jak deklaruje wydawnictwo - autor nie stosuje tanich chwytów, ani nie ucieka się do sensacji.


O książce - Niezwykła i zaskakująca zarazem książka o tajemnicy Marilyn Monroe. Zaskakująca - bo ujawnia nieznane szczegóły z życia aktorki; autor korzystał między innymi z taśm, które Monroe nagrywała dla swojego psychoanalityka, cytuje jej nieznane dotąd listy (np. do Anny Freud). Z książki dowiemy się między innymi, dlaczego w filmach Marilyn mówiła szeptem, a także jak przygotowywała się na jedno z pierwszych spotkań z Kennedym.

Niezwykła - bo napisana w oryginalny sposób; nie jest to ani kolejna powieść, ani biografia, Schneider stworzył zupełnie nowy gatunek łączący elementy fikcji i dokumentu, dzięki czemu tekst czyta się tak, jakby oglądało się film - nic zresztą dziwnego; tłem książki jest Hollywood lat 50. i 60., a przez jej karty przewija się cała plejada znakomitości i gwiazd tamtego czasu (m.in. Truman Capote, Vladimir Nabokov, Clark Gable, Yves Montand).

Schneider, choć ukazuje nieznane fakty z życia Monroe, nie stosuje tanich chwytów ani nie ucieka się do sensacji. Książka napisana jest z dużą kulturą i klasą - nieprzypadkowo znalazła się w ścisłej czołówce powieści nominowanych do nagrody Goncourtów w 2006 roku, a prawa do jej wydania zostały zakupione przez najbardziej prestiżowe wydawnictwa na świecie.

Michel Schneider "Marilyn, ostatnie seanse"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Jacek Giszczak; Format: 140 x 205 mm; Liczba stron: 380; Okłądka: twarda; ISBN: 978-83-240-0999-2

KaHa

Tagi: Michel Schneider, Marilyn ostatnie seanse, książka, z twarzą marilyn monroe, myslovitz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany