Tutaj nieznane Szymborskiej

kzarecka

2009-01-21

tutaj_nieznane_szymborskiej_160Wbrew wiedzy i naukom geologów, / kpiąc sobie z ich magnesów wykresów i map / sen w ułamku sekundy / piętrzy przed nami góry tak bardzo kamienne, / jakby stały na jawie. To fragment wiersza "Sny" pochodzącego z najnowszego tomiku Wisławy Szymborskiej. Długo oczekiwane wydarzenie wreszcie nadchodzi - już niedługo wszyscy miłośnicy twórczości Szymborskiej otrzymają niezwykły prezent - nowe, nieznane wiersze. "Tutaj" - oto tytuł tomiku.O książce - Za precyzją językową czuje się niezwykłą koncentrację - myśli i wyobraźni. Wiersze te uderzają nagromadzeniem szczegółów widzialnego (i niewidzialnego) świata, który jest źródłem nieustannego zdumienia - to bodaj główne słowo klucz tej poezji. Jest to możliwe dzięki darowi uważnej obserwacji, postrzeganiu wszystkiego niejako po raz pierwszy, wolnemu od aksjomatów, pewników i nagromadzonej wiedzy. O poezji Szymborskiej powiedzieć można to samo, co mówi ona o świecie: "Niewiedza tutaj jest zapracowana". Stąd w każdym niemal wierszu bogactwo niespodzianek i odkryć.
Mimo że wiele utworów to małe filozoficzne traktaty, nie zamieniają się one bynajmniej w abstrakcyjne intelektualne spekulacje. Ostatnią rzeczą, o jaką można by podejrzewać te wiersze, byłoby oderwanie od "krwistej" i konkretnej rzeczywistości. Mówią one o dojmująco bolesnych doświadczeniach współczesnego człowieka: o zamachach terrorystycznych, rozwodach, identyfikacji zwłok ofiar katastrofy samolotowej... Ale także o istocie i tajemnicy snów, pamięci, procesu powstawania wiersza. O największych miłościach poetki: Vermeerze i Elli Fitzgerald. O podróżach (to kolejne ważne słowo klucz) - w przestrzeni (i poza granice przestrzeni) - ale jeszcze chętniej w czasie. O cudownej wyprawie dyliżansem z Juliuszem Słowackim... Zdumiewające, ile światów pomieścić można w dziewiętnastu wierszach!

Wisława Szymborska "Tutaj"; Wydawnictwo: Znak; Format: 130 x 206 mm; Liczba stron: 44; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1123-0

KaHa

Tagi: Wisława Szymborska, Tutaj, tomik wierszy, wiersze,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany