Opowiadania kryminalne - antologia

dkoziarski

2009-08-18

opowiadania_kryminalne_160Rozczarowany niegdyś "Trupami polskimi" (w bardzo nierównym zbiorze wyróżniały się moim zdaniem opowiadania Świetlickiego i Grupińskiego), sięgnąłem po "Opowiadania kryminalne" bez nadmiernych oczekiwań. Po lekturze mogę stwierdzić, że "Opowiadania kryminalne" okazują się niedostatecznie realizować zawartą na okładce obietnicę, że…
… "wszystko pisane smakowicie, z pasją i mocno, z niezbędną przyprawą pastiszu i ironii". O innych zapowiedziach ("cyniczny detektyw po kolejnej butelce whisky") nawet nie wspomnę.

W otwierającej zbiorek "Zbrodni doskonałej" bohater morduje gburowatego kioskarza a potem żeni się z ekspedientką, która zastąpiła denata. "Ludzie powiadają, że małżonkowie żyli razem długo i szczęśliwie". Może i zbrodnia doskonała, ale opowiadanie niekonieczne.

Potem Hanna Samson i "Kilka dni z życia gospodyni domowej". Przepraszam, ale mam nieodparte wrażenie, że dla autorki kwestia "wygolonej cipki" zdaje się być istotniejsza od samej intrygi kryminalnej.

Krzysztof Beśka w "Chorobie legionistów" zręcznie konstruuje fabułę i przy rozwiązaniu zagadki odsyła do wojennej przeszłości. Czytając, ma się przed oczyma "Żbika" i "Świętego", a że to bardzo dobre wspomnienia, należy pogratulować autorowi, że napisał kawałek zajmującej prozy.

"Wiedeń" Izabeli Szolc i "W małym dworku" Bohdana Sławińskiego są być może wysmakowane literacko, ale zupełnie brak w nich kryminalnego mięsa.

"Doskonałą przynętę" Zyty Rudzkiej ratuje z kolei dobra puenta.

Świetne "Mleczaki" Dawida Kornagi wykazują powinowactwo fabularne i stylistyczne z jego znakomitą powieścią "Znieczulenie miejscowe". Kornaga kreśli kilka wyrazistych portretów przedstawicieli różnych profesji, przyprawia je dużą dawką pastiszu i wokół nich zawiązuje zgrabnie intrygę kryminalną. To jeden z jaśniejszych punktów tej antologii.

"Wszyscy mamy tajemnice, moje dziecko…" Antoniny Turnau w oczywisty sposób nawiązuje do atmosfery kryminałów Agaty Christie, ale nie jest to bynajmniej zarzut, gdyż autorka potraktowała temat z dużą dawką ironii i zręcznie poradziła sobie z taką konwencją. Nawet, jeśli na koniec truciznę nazywa nieporadnie "jakąś substancją, nazwa wyleciała mi z głowy".

Całość wieńczy Bogdan Loebl i jego "Połowa jabłka", w której autor brutalnie rozprawia się z patologicznymi relacjami damsko-męskimi. Tylko, że w tej "Połowie jabłka" zbyt mało soku i miąższu…

Ta krótka (zbyt krótka) książeczka pozwoli Państwu być może miło spędzić wieczór – tylko tyle i aż tyle. Za mało tu jednak czytelniczych wstrząsów i zgrabnych intryg, żeby usatysfakcjonować pochłaniacza kryminałów. To prawda, że forma krótkiego opowiadania wiąże trochę autorowi ręce, ale niekoniecznie musi poskramiać jego wyobraźnię.

"Opowiadania kryminalne" - antologia; Wydawnictwo: Czarna Owca; Format 135 x 205 mm; Liczba stron: 152; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7554-113-7

Daniel Koziarski

Tagi: Opowiadania kryminalne, antologia, kornaga,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany