75 a może mniej?

kzarecka

2009-09-09

madre_dzieci_160Wydawnictwo Znak na swoje 50-lecie wydaje serię "50 na 50", która obejmuje książki: Haška "Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej", Iwaszkiewicza "Matka Joanna od Aniołów", Woolf "Flush. Biografia", Dostojewskiego "Bracia Karmazow" i Carter "Mądre dzieci". Cytując wydawnictwo: - Książki zarówno dobrze znane, jak i niesłusznie zapomniane. Kultowe, prowokacyjne. klimatyczne i refleksyjne. W PL będzie o ostatniej z wymienionych powieści, czyli o "Mądrych dzieciach" Angeli Carter. To historia dwóch niezykłych sióstr grubo o siedemdziesiątce. W skrócie - jakże szalone może być życie staruszki!


O książce - Dora i Nora, postrzelone bliźniaczki, to uosobienie radości, wdzięku, seksapilu, energii i apetytu na życie. Tyle że mają po siedemdziesiąt pięć lat. Ale czy w czymś to przeszkadza? "Mądre dzieci" to komiczna opowieść o karierze dwóch zwariowanych kobiet, które najlepiej czują się na kabaretowej scenie. To szalony kankan na tle historii przełomu XIX i XX wieku. Kokieteryjny uśmiech zarezerwowany dla tych, którzy wiedzą, czym jest dystans do świata. I jedna z najzabawniejszych powieści Angeli Carter.


Angela Carter była między innymi dziennikarką, poetką, tłumaczką, feministką, podróżniczką, dwuktrotną mężatką, ale przede wszystkim pisarką. Jedni w jej twórczości widzą surrealizm i realizm magiczny, inni odwołania do fantastyki, science fiction, literatury gotyckiej, postmodernistycznej i feministycznej. Bez wątpienia Carter była jednym z najoryginalniejszych głosów literatury XX wieku. "Mądre dzieci" to wspaniała powieść, soczysta, zabawna i mądra na swój przewrotny sposób.

Angela Carter "Mądre dzieci"; Wydawnictwo: Znak; Format: 140 x 205 mm; Liczba stron: 280; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1245-9

KaHa

Tagi: Angela Carter, Mądre dzieci, Znak, 50 na 50,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany