Odnaleziona książka Kołakowskiego!

kzarecka

2010-09-13

herezja_160W sam raz dla mnie wędrowanie po obrzeżach herezji - napisał kiedyś Czesław Miłosz. Okazuje się, że powiedzieć tak można i o Leszku Kołakowskim. Na początku października ukaże się książka zatytułowana "Herezja", na którą składają się teksty wykładów profesora (wygłoszonych na przełomie 1982/1983 roku dla słuchaczy Radia Wolna Europa). I być może nie byłoby to nic nadzwyczajnego, gdyby owe teksty nie odnaleziono po latach w sejfie. Stało się jednak inaczej. Nieznane wykłady wreszcie ujrzały świato dzienne, a teraz każdy czytelnik będzie mógł się w nie zagłębić. Filozof herezji? Sprawdźcie.


O książce - Czy istnieją współcześni heretycy? Jak tworzą się nowe ideologie i gdzie leżą granice tolerancji? Czy między herezją a dogmatem rzeczywiście jest tak wielka różnica? Co decydowało o uznaniu jakiegoś poglądu za herezję: demokratyczne głosowanie a może… przypadek?

Kołakowski omawia herezje zarówno od strony historycznej jak i wpływu poszczególnych prądów na kształtowanie się doktryny Kościoła katolickiego a później także innych gałęzi chrześcijaństwa. W przystępny sposób opisuje najważniejsze "bluźniercze nurty", śledząc równocześnie ich wpływ na politykę, obyczajowość i religijność społeczeństw. Kołakowski pokazuje, że poszczególne herezje odżywają współcześnie w postaci różnych newage’owych czy scjentystycznych duchowości, w walkach ideologicznych, walkach o tolerancję. Choć często są traktowane jako relikty przeszłości, co jakiś czas odświeżone i odnowione wracają jako odkrywcze i rewolucyjne
idee współczesności. To tekst niezwykle współczesny. Mini-przewodnik po świecie błądzących!

Fragment

W warunkach, kiedy świeckie i kościelne autorytety współzawodniczyły ze sobą czy zwalczały się wzajem, kiedy ponadto herezja była zbrodnią karalną prawem państwowym, herezje wyrażały nie tylko interesy świeckie, ale bardzo często pragnienie prawdziwego życia religijnego, niezależnego od świeckiej polityki. Wielkie herezje najczęściej były eksplozjami ducha odnowy religijnej, próbami regeneracji duchaprawdziwie chrześcijańskiego, którego królestwo nie jest z tego świata, wolą uwolnienia chrześcijaństwa od jego świeckich, światowych trybutów.

Leszek Kołakowski "Herezja"; Wydawnictwo: Znak; Format: 144 x 205 mm; Liczba stron: 136; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-240-1448-4

KaHa

Wejdź do księgarni

Tagi: Filozofia, Kołakowski, herezja,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany