Zafascynował Finów, zafascynował Niemców, zafascynował innych... Jak będzie u nas?

kzarecka

2010-12-17

mezczyznaotwarzy_160W jednej z europejskich gazet na temat książki, która pojawi się na polskim rynku pod koniec stycznia, padły słowa: "Wyraźnie wybija się z mainstreamu prozy sensacyjnej. Matti Rönkä potrafi naprawdę ożywić swoich bohaterów. Język jego powieści jest prosty, jasny i bezpretensjonalny, a wątki realistyczne i fascynujące". Powieść - "Mężczyzna o twarzy mordercy", której oryginał trafił do rąk czytelników w 2002 roku, rozpoczyna serię kryminałów o Viktorze Kärppie. Jeśli przyjmie się i u nas, w kolejce czeka jeszcze kilka wciągających historii bohatera, który urzekł bardzo wielu krytyków.


O książce - Dobrze płatne zlecenie, jakie otrzymuje bohater, całkowicie rozbija jego uładzone życie i nagle nic już nie jest takie, jak kiedyś. Wbrew własnej woli Kärppa wplątany zostaje w międzynarodowy narkobiznes…

"Mężczyzna o twarzy mordercy" uplasował się w czołówce najbardziej prestiżowego niemieckiego konkursu na powieść kryminalną, Deutscher Krimi Preis, zdobywając trzecie miejsce. Zdaniem jury powieść Rönki pokazuje, że "fińska proza kryminalna nie jest tak posępna, jak w pozostałych krajach nordyckich - ma w sobie weselsze, karelskie nuty". Jurorzy dostrzegli również polityczną świeżość powieści, której akcja rozgrywa się w Helsinkach, Tallinie i w Rosji; do tej pory beletrystyka nie zajęła się jeszcze powiązaniami przestępczymi łączącymi Finlandię z Rosją i krajami bałtyckimi.

Horst Eckert ("Focus online"): - Rönkä zdecydowanie przewyższa swoich skandynawskich kolegów i koleżanki po fachu. Główna postać jego powieści nie jest ani bohaterem, ani człowiekiem cierpiącym na depresję. Rönkä pisze precyzyjnie i zwięźle, co rusz przyprawiając narrację humorem. [...] cudowna rozrywka.

"Tages-Anzeiger" (Szwajcaria): - Viktor Kärppä to doskonały wynalazek fińskiego pisarza Mattiego Rönki. Zdążyliśmy już przywyknąć w powieściach kryminalnych do protagonistów miękkich i szlachetnych. Nieokiełznany Kärppä to zupełnie inna bajka.

"Kansan Uutiset" (Finlandia): - Ponieważ w fińskiej beletrystyce kryminalnej jest miejsce tylko dla jednego oryginała, nasz wybór pada na Viktora Kärppę.

Matti Rönkä "Mężczyzna o twarzy mordercy"; Wydawnictwo: Czarne; Tłumaczenie: Sebastian Musielak; Liczba stron: 216; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7536-233-6

KaHa

Wejdź do księgarni

Tagi: literatura skandynawska, Czarne, Karin Fossum, Stieg Larsson, Henning Mankell, Holt,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany