Są książki jak wigilijne noce

isłojewska

2010-12-24

edi1_160Są książki jak wigilijne noce. Ciche, nastrojowe, których litery przypominają gwiazdy rozrzucone na Drodze Mlecznej. Mają w sobie moc stworzenia, pozostawania w nas na zawsze. Ich blask rozświetla nas od środka i przypomina o sobie w chwilach zwątpienia i smutku. To one prowadza nas na tyły świata, skąd lepiej wszystko widać, jak pisze w swych wierszach ks. Franciszek Kamecki. To ich kartki przewracamy gorączkowo i w pośpiechu, kiedy szukamy słów mających nam pomóc. To one stają się kotwicą, którą warto zarzucić w najgłębszą otchłań lub wtedy, kiedy chcemy zacumować przy brzegu.


Są książki jak bramy, przez które nieczęsto przechodzi się w życiu, jak drzwi, których nie zamykamy do końca i jak lampy nigdy niegaszone nocą. Są książki prowadzące do sfery zmysłowości i poza nas samych, kiedy uciekamy od siebie. Są książki wyprowadzające nas z krainy dzieciństwa w dojrzałe życie i z którymi udajemy się w długą wędrówkę przez świat.

I jest książka, na którą czekamy. Nie wiemy, kiedy ją spotkamy i gdzie się to stanie. Marzymy o niej bezustannie, wyobrażamy sobie jej kształt i wielkość liter. Wypowiadamy jej treść, kiedy jesteśmy szczęśliwi, gdy chwieje się budowla, systematycznie i cierpliwie wznoszona przez nas dzień po dniu. Odwołujemy się do niej w najcięższych chwilach, szukając wsparcia i poczucia bezpieczeństwa. Nie wiemy też, że kiedy ją poznamy, będzie ot tak, zwyczajnie. Może będzie wtedy padał śnieg lub deszcz, a może będzie to późne wiosenne popołudnie. A kiedy już stanie naprzeciw nas, od razu będziemy wiedzieli, że to ona, bo przecież pisaliśmy ją przez całe życie. Jednak nie zatrzymamy jej, ponieważ tworzyliśmy ją dla siebie i dla innych, którzy czekają na nią tak samo, jak my.

Bo z książką jest jak z miłością. Jeśli się z nią nie podzielimy, nie będziemy szczęśliwi.

Ilona Słojewska

edi1_620_01

Foto: Edyta Szałek (Etphotography.eu)

Wejdź do księgarni

Tagi: Książka, miłość, Edyta Szałek, Spiżarnia ze zdjęciami,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany