Komiks, czyli z dolnej półki - Gdzieś dzwoni

mgierszewski

2011-05-26

profesor_bell_160_011. "Profesor Bell" to kolejny komiks Joanna Sfara, który ukazał się w PL. Polskie wydanie tego komiksu obejmuje dwa pierwsze tomy przygód szkockiego chirurga: "Dwugłowego Meksykanina" oraz "Lalki Jerozolimy".

2. Profesor Joseph Bell jest lekarzem JKM, który w jedną noc, noc śmierci swojej żony, całkowicie osiwiał, mieszka w Edynburgu, przyjaźni się z inspektorem policji Oskarem Mazockiem, którego przezwisko brzmi Humpty-Dumpty, lubi „uciekać od rzeczywistości” za pomocą kokainy, rozmawia z duchami, jest terapeutą, pomaga im za pomocą psychoanalizy pogodzić się z faktem, że już nie żyją. No i jest nekrofilem. I to nie tylko dlatego, że w "Dwugłowym Meksykaninie" sypia z zombie żony Pascala Pinon. Pascal Pinon: "Obaj byliśmy kochankami tej martwej kobiety, profesorze", profesor Bell: "W moim przypadku to nie jest pierwszy raz".

3. Pierwszy tom jest wprowadzeniem w świat profesora i jest niezbyt interesujący. Natomiast drugi – "Lalki Jerozolimy" – jest już niczego sobie. Po kilku scenach akcja przenosi się do Jerozolimy, gdzie niewzruszony Bell pomaga kapłanom trzech różnych religii pokonać Diabła. A Diabeł okazuje się mieć kopyta i rogi. Lubi współczesne nowinki i zdobycze techniki: w pokoju ma telefon, biega po Świętym Mieście z aparatem fotograficznym. Diabeł: "Zostaję w Jerozolimie tylko na kilka dni i muszę jeszcze zrobić mnóstwo fotografii, żeby zapisać obraz świata, zanim ulegnie zmianie", profesor Bell: "Jest pan reporterem?", na co Diabeł mu odpowiada: "Amatorem. Niewiele publikuję". Takich dialogów, które rozśmieszają, jest trochę.

4. "Profesor Bell" to niebanalne historie detektywistyczne, które dzieją się w nawiedzonym świecie duchów, zombie, upiorów i demonów. Stąd może mimowolne skojarzenie ze światem Johna Constantine’a. Jednakże świat Josepha Bella jest mniej na serio, mistycyzm jest podany w konwencji buffo.

5. Wydawnictwo Mroja Press zapowiedziało na rok 2011 wydanie trzech kolejnych tomów w jednym integralu. Kupię.

[scenariusz: 4+, rysunki: 5-, kolory/cienie: 4]

Joann Sfar "Profesor Bell – Długłowy Meksykanin, Lalki Jerozolimy"; Wydawnictwo: Mroja Press; Tłumaczenie: Magdalena Kurzyna; Format: 210 x 290 mm; Liczba stron: 96; Okładka: twarda; ISB: 978-83-61081-93-7

Giera

Tagi: Komiks, Giera, Egmont, Butenko,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany