Bookcrossing

islojewska

2011-09-13

waliza_160Nic bardziej nie oddaje sensu fenomenu światowego bookcrossingu, jak parafraza słów Umberta Eco o "dziełach otwartych i dziełach w ruchu". Uzupełniając jego teorię o relacji człowieka i dzieła sztuki, można powiedzieć, że takim właśnie staje się każdy egzemplarz książki w obiegu bookcrossingowym.




Jeszcze dziesięć lat temu, nikt nie wyobrażał sobie, że książki, opuszczając swoje stałe miejsce na półce, będą odbywać podróże od Grenlandii po Przylądek Dobrej Nadziei. Podobno po świecie krąży ich już blisko dziesięć milionów, ponieważ bookcrossing daje książkom szansę na odbywanie długich i wcale niezaplanowanych podróży. Może dlatego najlepiej czują się w walizce. Ruch obejmuje około 130 krajów. A najwięcej książek podróżuje po USA, choć i Europa bardzo się stara, by nie pozostać w tyle. A wszystko to jest możliwe dzięki bookcrosserom, obejmującym wszystkie grupy wiekowe. To dzięki ich pomysłowości w Europie Zachodniej pojawia się ostatnio coraz więcej książek, stosownie zabezpieczonych przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, na drzewach w parkach miejskich.

Dlaczego uwalnianie książek tak bardzo nas fascynuje i… uzależnia? Bo ruch ten jest wystrzałową miksturą przygody, bezinteresowności i odpowiedzialności. A poza tym, każdego ciekawi, dokąd dociera jego książka, kto ją czyta. A sama podróż? Jakże bardzo jest podobna w formie do listów i wieści przesyłanych drogą wodną w opieczętowanych butelkach oraz powietrzem w balonach napełnianych gazem. A zresztą, przy odrobinie wyobraźni, można też widzieć bookcrossing jako jedną wielką globalną bibliotekę, a książki niczym zaobrączkowane ptaki wypuszczane do lotu.

Tegoroczna, VIII edycja uwalniania książek przebiegła pod hasłem: "Wolność książek jest równa wszystkim skarbom świata". I tak jest naprawdę. Bo czyż może być coś lepszego dla człowieka, i dla książki?

Ilona Słojewska

waliza_620

Tagi: Umberto Eco, święto książki, uzależnienie,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany