Najlepsze Dobre Strony!

kzarecka

2012-05-23

dobre_strony_160_01Trzeci raz patronujemy. Trzeci raz jesteśmy dumni. Trzeci raz chwalimy. Po co, dlaczego, z jakiej przyczyny? III Targi Książki dla Dzieci i Młodzieży - DOBRE STRONY. Wspaniała impreza, doskonali autorzy, ciekawe wydawnictwa, cudowne książki. Cóż więcej rzec - wszystko, co najlepsze, było, jest i będzie na Dobrych Stronach. Targi odbędą się w dniach 24-27 maja we Wrocławiu. Z wszystkich stron Polski zapraszamy! Przekonanych nie trzeba przekonywać, nieprzekonanych przekonamy!


Uroczyste otwarcie nastąpi 24 maja 2012 r. wręczeniem nagrody Dobre Strony 2012 za najlepszą książkę pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim dla dzieci i młodzieży do lat 16. Statuetka wrocławskiej artystki Ilony Brożek oraz czek o wartości 30.000 trafi do jednego z pięciu nominowanych wydawnictw (lista poniżej).

 1. Emilia Kiereś – Brat
  Wydawnictwo Akapit Press
 2. Iwona Chmielewska – Pamiętnik Blumki
  Wydawnictwo Media Rodzina
 3. Bibi Dumon Tak – Zwierzaki cudaki
  Wydawnictwo Dwie Siostry
 4. Michał Rusinek, Anna Onichimowska, Joanna Olech, Ewa Karwan-Jastrzębska, Wojciech Widłak, Wojciech Bonowicz, Maciej Wojtyszko, Grzegorz Gortat – Nowe przygody Bolka i Lolka
  Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
 5. Przemysław Wechterowicz – Śnieżek i Węgielek. Podróż do gwiazd
  Wydawnictwo Alegoria

W 2011 roku nagrodę w Konkursie Dobre Strony otrzymało Wydawnictwo W.A.B. za książkę "Lotnik" Eoina Colfera w przekładzie Rafała Lisowskiego. Zgodnie z regulaminem konkursu wydawca przeznaczył nagrodę na wydanie powieści Eli Andersena Oskar Pill i Zakon Medykusów. Książkę będzie można zobaczyć i kupić na targach.

Po raz pierwszy biuro WPDK zorganizowało konkurs o nazwie "A to moja bajka właśnie…" dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów na napisanie bajki, baśni lub stworzenie komiksu. Do konkursu stanęło ponad tysiąc bajek. Najlepsze z nich będą nagrodzone, znajdą miejsce się na łamach Gazety Wrocławskiej, a przede wszystkim zostaną wydane. Premiera książkowa nagrodzonych bajek przewidziana jest podczas kolejnych 4. Dobrych Stron w 2013 roku.

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu ufundowała także po raz pierwszy nagrodę Molika książkowego dla młodego czytelnika, który wypożyczył największą liczbę książek w poprzednim roku.

Na targach nie zabraknie spotkań z autorami np. Lidią Miś, Urszulą Kozłowską, Marcinem Załuckim, Marcinem Pałaszem, Andrzejem Żakiem, Agnieszką Gil, Krzysztofem Głuchem, wspólnego czytania książek z Bajarzami i honorowymi Ambasadorami Dobrych Stron, np. prof. Janem Miodkiem, wrocławskimi dziennikarzami, artystami i aktorami.

Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu przygotowała również 10 jubileuszowe spotkanie Wokół Książki. Wydarzenie promuje książki i czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Na nocne spotkania z czytelnikami w bibliotekach zapowiedzieli się m.in.: Joanna Papuzińska, Kazimierz Szymeczko, Paweł Beręsewicz, Izabella Klebańska, Grażyna Bąkiewicz i Beata Zdęba. Ponad to odbędzie się piknik czytelniczy oraz rejs statkiem po Odrze – "Pływająca Biblioteka".

Targom towarzyszy bogaty program artystyczny i warsztatowy. Bajkowa Parada 24 maja o godz.11.00 ruszy ulicami Wrocławia spod pomnika Bolesława Chrobrego przy ul. Świdnickiej i otworzy Dobre Strony. W Paradzie wezmą udział szkoły, przedszkola, mieszkańcy Wrocławia, a także postaci z bajek, np. Koziołek Matołek – honorowy gość z Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie, Kopciuszek, Królewna Śnieżka, Pinokio, Bajarze i inni.

W programie także Terenowe gry miejskie ("Poszukiwacze Skarbów" i "Jaś i Małgosia poznają tajemnice Wrocławia"), baśniowy pokaz mody cosplay (młodzież samodzielnie przygotowuje kostiumy inspirowane postaciami z mangi i komiksów), show Teatru AVATAR, Autobus-książkobus, edukacyjny spektakl dla dzieci "Lucek Pucek kontra wielka śmieciara", warsztaty literackie z bajkami EZOPA, warsztaty aktorskie dla dzieci z Multicentrum, które zakończą się uroczystym pokazem 25 maja o godz. 16.30, warsztaty edukacyjne z pokazami doświadczeń chemicznych prowadzone przez Ogrody Doświadczeń Humanitarium.

ZAPRASZAMY!

Tagi: Dobre Strony, fotorelacja, WPDK, targi dla dzieci i młodzieży, targi, Port Wrocław, Wrocław, mole,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany