Sekretne życie Roberty – Małgorzata Hayles

isłojewska

2016-08-09

large_sekretne_zycie_roberty_160Roberta może nauczyć kobiety, by nie bały się zmian w swoim życiu. By krok po kroku odszukały siebie i swoje potrzeby. Jej się to udało. O takiej opowieści marzy się od dawna. Małgorzata Hayles stworzyła historię niezwykłej kobiety, której los przedziwnie egzemplifikuje się w rzeźbie "Wiek dojrzały" Camille Claudel, znajdującej się w Muzeum Rodina w Paryżu. Są odwołania do "Podróży" Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej, muzyki, w tym i klasycznej oraz minimalistycznych kompozycji Philipa Glassa.


Po książce "W blasku gwiazd" Lydii Netzer, Wydawnictwo "Black Publishing" publikuje "Sekretne życie Roberty" Małgorzaty Hayles. Roberta, podobnie jak Sunny, to współczesna bohaterka, której osobowość i życie wpisuje się w świat przełomu XX i XXI wieku. Wydaje się, że reprezentują one typ nowoczesnego modelu kobiety w literaturze. I bardzo cieszy fakt, że polska pisarka ma w tym swój duży udział. W tym miejscu warto poinformować przyszłe czytelniczki, że podczas czytania niezwykłej historii Roberty z Poznania, warto podziwiać warsztat literacki autorki. Jej maestrię narracyjną! Wydarzenia zostały umieszczone w idealnie zaprogramowanych proporcjach czasowych. Portret psychologiczny Roberty zaskakuje niewyczerpanymi pokładami charakteryzujących ją zdarzeń. Konstruowany jest także w mistrzowski sposób poprzez wypowiedzi najbliższych jej osób.

A że dominantą kompozycyjną jest motyw drogi, pisarka fantastycznie programuje każdy jej etap, rozgrywa go na wielu płaszczyznach, stopniuje napięcie. To ostatnie wspaniale konstruuje zdarzenia z jej przeszłości, tworząc jej "sekretne życie".

Roberta po znalezieniu w starej kanapie pocztówki, postanawia podążyć śladem jej treści. Jest to świetny literacko pretekst do odbycia długiej rowerowej wyprawy, która jest podróżą do samej siebie. Jadąc przed siebie, Roberta pozostawia za sobą dom, rodzinę, pracę. Wszystko to ginie gdzieś w dali, jak podczas jazdy pociągiem, ale ma moc nowego odrodzenia się. Ale już w innym wymiarze, bardziej normalnym, w którym giną dotychczasowe toksyczne zjawiska i relacje, a życie codzienne odzyskuje swój prawidłowy, rzeczywisty wymiar. Roberta analizując swój związek z Grzegorzem, powracając do bardzo dramatycznych wydarzeń i emocji z przeszłości, w rezultacie przechodzi proces oczyszczenia. Wyzwolenia się z koszmarów tkwiących w jej psychice, w emocjach.

Roberta jedzie z Poznania do Paryża na rowerze. Z każdym kilometrem nabiera pewności siebie, odkrywa siebie, swoje, a nie cudze potrzeby, identyfikuje się ze swoimi, a nie pożyczonymi od kogoś emocjami, wsłuchuje się w swoje pragnienia, a nie inne, które płynęły w jej kierunku nieprzerwanym strumieniem.

A gdy już dociera do Paryża… Nie, nie. Do tego miejsca wymienionego w tajemniczej pocztówce, czytelniczki powinny dotrzeć już tylko z Robertą. Przeżyć tylko razem z nią ostatnie niepokoje, rozterki, nadzieje. Usłyszeć tylko z nią, jak bezdomny kot oswoił matkę. Oraz to, co się stało z emocjami najbliższych jej osób. No i co stało się z mężczyzną, który karmił wróble nieopodal jej domu…

Małgorzata Hayles urzeka świetnym literackich językiem, nie pozbawionym humoru sytuacyjnego. Uwodzi intelektualną warstwą powieści i artystycznymi niuansami w tle. Nawiązanie do rzeźby Claudel rozbudza nie tylko plastyczne wizje, ale także kojarzy się z ludzkim losem, z przemijaniem, z wielką miłością i odbieraniem ludziom tego, co dla nich najcenniejsze. Zasługa to i języka, i cudownego tworzenia klimatu. A także symboliki, która jest w tej powieści obecna.

Ta opowieść pełna refleksji, mądrości, kobiecości sprawia, że tęskni się do niej zaraz po przeczytaniu. Chciałoby się jeszcze pobyć z Robertą i popatrzeć jak jedzie przed siebie rowerem w barwie zielonej. W kolorze nadziei. Bo i okładka zaprojektowana przez Magdalenę Palej ma swój udział w tworzeniu wyjątkowości tej książki.

Małgorzata Hayles, Sekretne życie Roberty; Projekt okładki: Magdalena Palej; Wydawnictwo: Black Publishing; Format: 205 x 125; Liczba stron: 260; Okładka: miękka; ISBN 978 83 8049 181 6

Ilona Słojewska

Tagi: Black Publishing, Paryż,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany