Czarna trasa – Antonio Manzini

isłojewska

2017-10-30

manzini_czarna_trasa_160Noc w Alpach. Narciarska trasa zjazdowa. I ratrak wyrównujący śnieg. A pod nim zwłoki. Zmasakrowane. Tak wygląda początek śledztwa prowadzonego przez Rocco Schiavone.

"Czarna trasa" to opowieść o zbrodni, o policjancie prowadzącym śledztwo w niekonwencjonalny sposób. O górach, śniegu, ludzkich namiętnościach i o charakterologicznych meandrach małej alpejskiej zbiorowości.

Rocco Schiavone to postać wymykająca się wszelkim regułom. Ma swój wypracowany przez lata kodeks postępowania, myślenia i swoje metody pracy śledczej. Tak samo nieszablonowe, szalone jak jego osobowość. Ale Rocco ma także bardzo skomplikowane życie prywatne. Żona, kochanka. Uwikłany we własne namiętności, rozterki. Manzini tworzy portret policjanta poprzez konstruowanie jego sylwetki w wielu wymiarach. A one zazębiają się, chwilami płyną jednym strumieniem, po czym znowu każdy z nurtów płynie w swoją stronę. Rocco Schiavone to osobliwy typ, szorstki, agresywny i nie stroniący od wulgarnego słownictwa. Bywa nawet prostacki i obcesowy.

Kto wie, czy to nie dzięki takim przymiotom charakteru udaje mu się szybko rozwiązać zagadkę zmiażdżonych zwłok mężczyzny leżących pod warstwą ubitego śniegu. Pierwszy podejrzany to Amedeo Gunelli, kierowca ratraka. Jego szef Luigi, poleca zmianę trasy: "Pamiętaj, żeby zjechać do wsi skrótem". I to zdanie okaże się później kluczem do odszukania zabójcy. Ustalenie tożsamości zwłok nie jest proste. Ale Rocco konsekwentnie rozwiązuje kryminalną łamigłówkę. Dochodzi do motywów, a te prowadzą go do sprawcy. Ciekawie jest także opisana przez autora mała włoska społeczność tego górskiego kurortu licząca sobie kilkuset mieszkańców. I to ona zostanie poddana wnikliwej obserwacji.

I jeśli do tego dodamy idealnie prowadzony ciąg zdarzeń, błyskotliwą narrację, niezwykle dynamiczne dialogi, to otrzymamy interesującą fabularną intrygę. A do tego, w główny motyw autor wplata przemyślenia Rocco, w pierwszej osobie. I tak powstaje bardzo intymny, świadczący o jego wrażliwości osobliwy "dziennik" przeżyć wewnętrznych. I to z niego dowiadujemy się o sprawach, o których Rocco nigdy nie powiedziałby ani głośno, ani komukolwiek.

Tłumacz Paweł Bravo utrzymał wartko płynącą akcję, dynamiczny klimat całości, zróżnicował pięknie nastroje policjanta i pokazał granicę pomiędzy światem zewnętrznym a wewnętrznym głównego bohatera. Także i okładka zaprojektowana przez Izabelę Marcinkowską idealnie oddaje klimat feralnej nocy na alpejskim stoku. Zarówno czerń jak i biel mają tu swoją symbolikę.

Antonio Manzini "Czarna trasa"; Wydawnictwo: MUZA S.A.; Przełożył: Paweł Bravo; Format: 205 x 130 mm; Liczba stron: 288; Okładka: miękka ze skrzydełkami; ISBN 978 83 287 0527 2

Ilona Słojewska

Tagi: Muza, kryminał, thriller,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany