Ugi od deski do deski

kzarecka

2007-06-12

Podczas jednego z nadchodzących wiosennych wieczorów, a dokładnie rzecz ujmując - 14 czerwca, odbędzie się spotkanie z Mirosławem Tomaszewskim, autorem historii o domniemanym globalnym spisku wielkich korporacji - "Ugi". Wszystko w ramach cyklu "Od deski do deski" w gdyńskiej Kawiarni Cyganeria (ul. 3-ego maja 27/31) o godz. 18.00. Rozmowę z autorem poprowadzi Joanna Cieplińska.

Tomasz Piątek o książce: - "UGI" jest thrillerem. Ponieważ manipulacja odbywa się przez marketing, jest to thriller kapitalistyczny, powieść o znakach towarowych porównywalna z "American Psycho". Ponieważ marketing rządzi nami poprzez informację, jest to thriller informacyjny, poświęcony wydzieraniu kolejnych strzępków wiedzy z otaczającej nas sieci. Ponieważ jest to powieść o sprzedawaniu się - jej autor, jej bohater i jej narrator bezwstydnie sprzedają się nam poprzez sztucznie przejrzysty, agresywny, reklamowy język. Czy jest to powieść komercyjna? Oczywiście!

Fragment powieści: - Cieszyliśmy się, widząc, jak nasz dwustutysięczny nakład trafia w wybrane cele i zostawia po nich kupki gruzów. Bombardowaliśmy głównie Manhattan, ale skutki ataków odczuwano dalej. Wszystko, czego trzeba do pracy i zabawy, mieliśmy pod ręką, w obszarze ograniczonym Hudson River z jednej strony i East River z drugiej. Na tych kilkudziesięciu milach kwadratowych rodziły się nowe doktryny wojenne, szerokości krawata, muzyczne mody i kolejne odmiany dewiacji w każdej możliwej dziedzinie. Manhattan przypominał mi ziarno fasoli ze szkolnego doświadczenia. Kładliśmy je na gazie rozpiętej na krawędziach słoika z wodą i obserwowaliśmy błyskawiczny wzrost kiełków. Cała wyspa była jak zanurzone w wodzie, długie na kilkanaście mil ziarno, które wypuszczało nowe odnóża, rosło, gniło i rozpadało się, równocześnie. Wiatr, wiejący od kontynentu albo znad Atlantyku, przenosił zarodki do San Francisco, L.A., Chicago, Londynu i dalej aż do ostatniego zakątka globu, do którego docierał sygnał telewizyjnego nadajnika.

Mirosław Tomaszewski "Ugi"; Wydawnictwo: Czarne; Format: 125 x 195; Liczba stron: 344; Okładka: miękka; ISBN: 83-89755-77-7

KaHa

Tagi: Mirosław Tomaszewski, Ugi, książka, Wydawnictwo Czarne, Tomasz Piątek, Cyganeria, Joanna Cieplińska, fragment powieści,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany