Było miło, ale się skończyło... Podsumowanie 52. Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

gwkamiński

2007-05-29


mtk2

Pałac Kultury i Nauki to wymarzona, najdoskonalsza lokalizacja dla 52. MTK (zaznaczam, że inną kwestią pozostają tu warunki panujące wewnątrz). Kilka metrów od Warszawy Centralnej, w pobliżu dużego centrum handlowego „Złote Tarasy”, wśród zieleni otaczającego parku. Dopełnieniem absolutu w tym roku była pogoda – ciepło, słonecznie. Upał dokuczał tylko chwilami.

Wszystko tak, żeby było dobrze...

Na temat samego początku wyprawy na 52. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie nie ma co strzępić sobie języka. Polskie koleje jakie są każdy widzi i co do tego, że przydałaby im się konkurencja nikt nie ma żadnych wątpliwości. Na dobry początek miejskie przedsiębiorstwa komunikacyjne w Warszawie, podobnie jak to wygląda na jesień w Krakowie, nie biorą pod uwagę faktu istnienia imprezy targowej. Setki gości z kraju i zagranicy, to liczba niewystarczająca, by wpłynąć na zmianę w interwale kursujących autobusów, tramwajów i metro. Wszystko tak, żeby było dobrze, broń Boże najlepiej…

Targi w liczbach:


Trzy piętra, cztery sektory, w sumie powierzchnię ponad 13 tys. m2 zajęło blisko 700 wystawców z 30 krajów. Dla porównania w roku 2006, kiedy to padła rekordowa ilość, było ich ponad 700. W latach poprzednich liczba firm z branży obecnych na Targach wahała się pomiędzy 480-560. Liczba odwiedzających w tym roku przekroczyła 45 tys. plus ponad 670 dziennikarzy z Polski i świata.

Gość Honorowy - Ukraina zaznaczyła swoją pozycję na europejskim rynku wydawniczym dzięki solidnej reprezentacji w składzie ponad 120 wystawców i znanych i poczytnych w Polsce pisarzy, w tym m. in. Jurija Andruchowycza, Tarasa Prochaśko, czy Serhija Żadana.

„Część oficjalna”:


W czwartek, 17 maja, pierwszych targowych gości na uroczystym otwarciu powitał Grzegorz Guzowski, prezes Ars Polony, wyrażając przy tej okazji swą osobliwą satysfakcję z faktu obecności na Targach Honorowego Gościa – Ukrainy. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski przemawiał jako pierwszy. Zaznaczył on, iż nie zgadza się z opinią o tym, że w czasach nam współczesnych książka traci na znaczeniu ze względu na coraz bardziej powszechną globalizację, uzasadniając swą opinię tym, że za chwilę otwarte zostaną nie pierwsze i z całą pewnością nie ostatnie, 52. Targi Książki w Warszawie. Pan Ujazdowski wyraził też swą głęboką nadzieję, że miłość do książki będzie nie mniejsza, niż miłość kibiców sportowych do piłki nożnej po tym, jak wygraliśmy wspólnie z Ukrainą organizację Euro 2012. Podczas otwarcia Gościa Honorowego reprezentował wicepremier Ukrainy, Dymitro Tabacznyk, który pozdrowił wydawców, autorów i miłośników książki oraz podziękował organizatorom Targów za ich trud i starania. Udział Ukrainy w 52. MTK to przede wszystkim okno na świat dla literatury tego kraju. Po przemianach ustrojowych, bowiem, rynek wydawniczy naszych wschodnich sąsiadów zdecydowanie odżył – liczba oficyn z zaledwie 26 w czasach sowieckich wzrosła do ponad 3 tysięcy. Kończąc, wicepremier Tabacznyk podziękował polskiemu rządowi za zaproszenie.

Gość Honorowy - Ukraina:

Prawdziwą wisienką na torcie Targów był bez wątpienia Gość Honorowy – Ukraina. Przy wejściu do stoiska ukraińskiego, będącego w zasadzie obszernym hallem, dwie olśniewające hostessy zapraszały odwiedzających, rozdając oficjalne katalogi, obiecujące, mimo wielu niedociągnięć translatorskich, jakie zawierały. Kompetentna obsługa odpowiadała na wszelkie możliwe pytania w punkcie w centralnej części sali, dookoła którego wystawcy zaprezentowali swą ofertę. Nie zabrakło również sklepiku pełnego tradycyjnych, ukraińskich pamiątek. Swoją obecność na Targach zaznaczyli także wspomniani już znani i cenieni przez polskich czytelników ukraińscy autorzy. Andrzej Kurkow, prozaik, autor scenariuszy, dziennikarz i jeden z najpopularniejszych na Ukrainie i najbardziej znanych na całym świecie pisarzy pojawił się przy okazji publikacji swojej najnowszej powieści Ostatnia miłość prezydenta. Jurij Andruchowycz promował swoją powieść Diabeł tkwi w serze, wydaną nakładem wydawnictwa Czarne, przy którego stoisku można było również spotkać się z Serhijem Żadanem, autorem powieści Depeche Mode i Anarchy in the UKR i Tarasem Prochaśko (Inne dni Anny, Z tego można zrobić kilka opowiadań oraz Ukraina).


Autorzy na Targach:

Według oficjalnych informacji z czytelnikami na 52. Międzynarodowych Targach spotkali się między innymi: Sławomir Mrożek, Hanna Krall, Andriej Kurkow, David Ost, Jerzy Pilch, Ewa Lipska, Janusz Leon Wiśniewski, Władysław Kopaliński, Edmund Niziurski, Jacek Pałasiński, Marcin Bruczkowski, Maciej Orłoś, Katarzyna Grochola, Wandą Chotomska, Krystyna Kofta, Beata Pawlikowska, Marcin Świetlicki, Mariusz Szczygieł, Eustachy Rylski, Dorota Stalińska, Szymon Majewski. Nam w Targowej zawierusze udało się także odnaleźć Ignacego Karpowicza, autora powieści Niehalo i Cud, który opublikował ostatnio nakładem PIW-u swoją najnowszą powieść (Nowy kwiat (cesarza) i pszczoły ). Przy stoisku Firmy Księgarskiej Jacek Olesiejuk swoją dumną gwardię prezentowała Fabryka Słów. W tym roku nie zabrakło Jacka Piekary (saga o Mordimerze Madderdinie oraz obrazoburcza Przenajświętsza Rzeczpospolita), Magdaleny Kozak (Nocarz, Renegat) i Andrzeja Pilipiuka, ojca bodaj najbardziej uwielbianego w Polsce bimbrownika – Jakuba Wędrowcza.

Podobnie przy stoisku FK swoich autorów gościło wydawnictwo superNOWA. Niezwykłą sagę o magu Witelonie i księciu Henryku Probusie (Uczeń czarnoksiężnika, Metamorfozy, Ogród miłości), prezentował Witold Jabłoński, w sferze cyberpunka bez wątpienia królował Marcin Przybyłek (Gamedec. Granice rzeczywistości i Gamedec. Sprzedawcy lokomotyw), nie zabrakło także debiutanta, Bartosza Grykowskiego (Piąty anioł).

20 szczęśliwców, czyli nominacje do NIKE 2007:

NIKE to nagroda literacka przyznawana raz do roku polskiej książce roku. Zwycięzca nagrody jest wyłaniany w trzyetapowym konkursie rozstrzyganym przez jury. 20 nominacji już znamy, siedmiu finalistów komisja ujawni na początku września. Laureata poznamy w pierwszy weekend października. Fundatorami nagrody są: Gazeta Wyborcza i Fundacja Agory.


Dotychczasowymi laureatami nagrody są: Wojciech Kuczok, Jarosław Marek Rymkiewicz, Joanna Olczak-Ronikier, Jerzy Pilch, Tadeusz Różewicz, Stanisław Barańczak, Czesław Miłosz, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska.

Oto 20 nominacji, zaprezentowanych przez fundację NIKE na 52. Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.

- Janusz Anderman Cały czas


- Andrzej Bart Don Juan raz jeszcze


- Wojciech Bonowicz Pełne morze


- Maria Janion Niesamowita słowiańszczyzna


- Hubert Klimko-Dobrzaniecki Dom Róży. Krýsuvík


- Edward Kossoy Na marginesie


- Zbigniew Kruszyński Powrót Aleksandra


- Ewa Lipska Drzazga


- Mikołaj Łoziński Reisefieber


- Karol Maliszewski Rozproszone głosy


- Andrzej Mencwel Wyobraźnia antropologiczna


- Sławomir Mrożek Baltazar. Autobiografia


- Wiesław Myśliwski Traktat o łuskaniu fasoli


- Jerzy Pilch Moje pierwsze samobójstwo


- Ryszard Przybylski Ogrom zła i odrobina dobra


- Tomasz Różycki Kolonie


- Mariusz Szczygieł Gottland


- Marcin Świetlicki Muzyka środka


- Magdalena Tulli Skaza


- Michał Witkowski Fototapeta

Co się tyczy Organizacji:

Najciekawszym zagadnieniem tego aspektu 52. MTK, nie tylko jednak, bo pod tym względem sytuacja wygląda identycznie na krakowskich KTK, jest zaduch. Nie jestem koneserem ciekawostek architektonicznych, myślę jednak, że w przeciągu kilkudziesięciu edycji imprezy o tak ogromnym znaczeniu na pewno można odnaleźć korzystne dla każdego, zarówno wystawcy, jak i odwiedzającego, rozwiązanie. Organizatorom jednak nic nowego nie udało się wymyślić. Cóż... może za rok... tydzień temu w Pałacu Kultury i Nauki mieliśmy okazję rozkoszować się ekscytującymi wahaniami temperatury i zawartością w tlenu w powietrzu. Atmosfera wokół sal ze stoiskami biła na głowę tę panującą w hotelowej saunie, zaś w przejściach i korytarzach ze schodami, umożliwiającymi wejście do sektora D panował przemiły, czasami jednak niebezpiecznie kontrastujący z gorącem, powiew orzeźwiającego chłodu. Przy odrobinie sprytu odwiedzającemu mogło udać się balansowanie na krawędzi przegrzania, sytuacja wyglądała jednak o wiele gorzej w przypadku „uziemionego” przy swym stoisku wystawcy. O felernym podeście na stoisku ukraińskim i jego równie nieprzyjemnym bracie bliźniaku sprzed wejścia do Pałacu Kultury i Nauki już pisaliśmy.

Do następnego razu...

53. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie odbędą się w dniach 22 – 25 maja 2008 roku. W charakterze Gościa Honorowego zaproszono Izrael, nie znamy jednak jeszcze oficjalnej decyzji rządu izraelskiego.

Gabriel Wiktor Kamiński

Tagi: Pałac kultury i nauki, targi, targi książki, książka, MTK, złote tarasy, gość honorowy, ukraina, jurij andruchowycz,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany