Co fan potrafi?

kzarecka

2008-09-05

co_fan_potrafi_160Wiele. Od miłowania ponad świat do mordowania idola. Można być takim jak Robert De Niro w filmie "Fan", a można być zupełnie zwyczajnym (czytaj: nieszkodliwym). Można też być takim jak Jay Rubin (autor kilku książek o współczesnych i dawniejszych pisarzarz japońskich). Ten ostatni prześledził (bo inaczej nie da się tego nazwać) każdy utwór Haruki Murakamiego i wszystkie wywiady z okresu obejmującego jedenaśnie lat (1993-2004). I tak oto powstała publikacja bardzo specyficzna, ale i niezwykła - "Haruki Murakami i muzyka słów" (u nas już drugie wydanie, ale...). Z ciekawostek: książka ma rozszerzoną wersję rozdziału XIII, którą Rubin przygotował specjalnie do... polskiego wydania.


O książce:
* jedyna książka, która łączy biografię Murakamiego z analizą jego dzieł
* fan Murakamiego i tłumacz jego dzieł na język angielski napisał pasjonującą książkę, w której ujawnił elementy biograficzne zawarte w powieściach japońskiego pisarza

Jako młody człowiek Haruki Murakami prowadził klub jazzowy Peter Cat w Tokio, a po pracy pisał powieści. W jego każdej książce między słowami można usłyszeć muzykę. Murakami kocha muzykę każdego rodzaju - jazz, klasykę, folk, rock - w domu ma ponad sześć tysięcy płyt. Jego kariera rozpoczęła się wraz z wydaniem pierwszej powieści, jednak prawdziwy światowy sukces przyniosła mu książka Norwegian Wood (1987). Uciekając przed popularnością, szukał anonimowości w Europie, a następnie w Ameryce. Zerwał ze stereotypem samoniszczącego się pisarza, rzucił palenie i zaczął biegać na długie dystanse, a surrealistyczne poczucie humoru pozwala mu utrzymać dystans do samego siebie.

Książka Jaya Rubina nie jest typową monografią. Autor zapoznaje czytelnika z biografią Murakamiego - ujętą niemal rok po roku - a także, przede wszystkim, z jego tworczością. Obszerne omówienia ważniejszych dzieł i krótkie wzmianki o utworach mniej godnych uwagi gęsto opatrzono trafnie dobranymi cytatami.

Czytelnik nie znajduje tu jednak wątpliwych prób posługiwania się biografią przy interpretowaniu dzieł - już na wstępie Rubin pozbawia nadziei amatorów plotek i sensacji: Murakami jako młody chłopak nie miał żadnych szczególnych zainteresowań ani wad; żadnych obsesji ani dziedzin, w których byłby specjalistą. Nie pochodził z patologicznej rodziny; nie doświadczał ciężkich załamań ani urazów psychicznych. Nie żył ani w wielkim dostatku, ani w nędzy. Nie był ani upośledzony, ani nadmiernie uzdolniony. Innymi słowy, u progu życia nie przytrafiła mu się żadna z tych rzeczy, które zwykle popychają rozmaitych wrażliwców do zajęcia się pisaniem jako formą terapii dla siebie lub całego pokolenia.

Jay Rubin "Haruki Murakami i muzyka słów"; Wydawnictwo: Muza; Tlumaczenie: Wojciech Górnaś; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 400; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7495-559-1

KaHa

Tagi: Jay Rubin, Haruki Murakami i muzyka słów, książka, biografia,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany