Dziś prawdziwych rycerzy już nie ma?

kzarecka

2007-10-08

rycerz_160 Znacie współczesnych rycerzy? Dodam, że oczywiście takowi istnieją. I nie mam tu na myśli szarmanckich mężczyzn walczących o kobiece serce lub swój honor. Rycerze - z krwi i kości. Ja mam tę przyjemność, że jednego polskiego rycerza znam. Posługuje się starożytnymi technikami walki, ma miecz, zbroję, jeździ na pola walk. Niesamowicie interesująca pasja. Może właśnie dlatego zwróciłam uwagę na książkę Dariusza Piwowarczyka. Może tak, może nie. Pewne jest jedno - Iskry i Piwowarczyk przedstawiają "Słynnych rycerzy Europy" i to też jest.. niezwykle interesująca publikacja.


O książce - Rycerz kojarzy się z najwznioślejszymi cnotami ideałami. Honor, lojalność, prawość, bezinteresowność i czystość wewnętrzna to – jakbyśmy dziś powiedzieli – jego cechy charakteru. W obronie swoich zasad był gotów poświęcić życie. Wyprawy krzyżowe, święte wojny i pojedynki wydają się nam bohaterskimi czynami. Ten stereotyp funkcjonuje od wieków.
W pierwszym tomie tetralogii poświęconej najsłynniejszym rycerzom i historii rycerskości Dariusz Piwowarczyk przedstawia losy dziesięciu bohaterów, wybranych spośród najznakomitszych milites Christi – od Rolanda i Cyda po Gotfryda de Bouillon i Szymona de Montfort. Motywowani tak pobożnością jak żądzą sławy i bogactw walczyli z innowiercami, heretykami i poganami od Hiszpanii po Prusy i Ziemię Świętą. Ukazani na tle przemian społecznych epoki średniowiecza, jawią się nam już nie jako ikony, ale ludzie, których dokonania często budzące podziw, nie zawsze są godne szacunku, a czasem wręcz przeczą etosowi rycerza. Opowiadając o ich życiu autor przedstawia jednocześnie historię powstania, rozwoju i schyłku idei czyniącej rycerstwo narzędziem i partnerem Kościoła.
"Słynni rycerze Europy. Rycerze Chrystusa" to również ważne wydarzenia na ziemiach polskich związane z europejskimi bohaterami oraz Polakami, którzy byli ich towarzyszami broni lub przeciwnikami w walce.

Dariusz Piwowarczyk - Członek Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego, mediewista i popularyzator tej dziedziny wiedzy. Od 1999 r. współpracownik miesięcznika "Mówią wieki", rocznika "Studia Źródłoznawcze" oraz "Rocznika Polskiego Towarzystwa Heraldycznego". Autor monografii "Obyczaj rycerski w Polsce późnośredniowiecznej (XIV-XV wiek)" uhonorowanej w 1998 r. Nagrodą im. Adama Heymowskiego, przyznawaną za najlepsze prace z dziedziny heraldyki, genealogii i nauk pomocniczych historii. Ponadto opublikował "Poczet rycerzy polskich XIV i XV wieku" oraz "Normanowie i Bizancjum w XI stuleciu". Jest również autorem artykułów naukowych poświęconych etosowi rycerskiemu, heraldyce i dziejom dyplomacji oraz ukazującego się na łamach "Mówią wieki" cyklu "Kroniki rycerskie".

Dariusz Piwowarczyk "Słynni rycerze Europy. Rycerze Chrystusa"; Wydawnictwo: Iskry; Format: 165 x 235 mm; Liczba stron: 420; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-244-0050-8

KaHa

Tagi: Dariusz Piwowarczyk, Słynni rycerze Europy Rycerze Chrystusa, wydawnictwo iskry, książka, rycerz, heraldyka, polskie towarzystwo heraldyczne, adam heymowski, kroniki rycerskie, mówią wieki ,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany