Noblistka na topie

kzarecka

2007-10-24

dosisl_160I się zaczęło. Jeszcze jakiś czas temu w Polsce o Doris Lessing było głucho i cicho. Teraz wszystko się zmienia. Pisarka dostała literacką nagrodę Nobla, jej książki się u nas nie tylko "wznawiają", ale i wychodzą. "Pamiętnik przetrwania" to jedna z najsłynniejszych książek autorki - tak przynajmniej twierdzi Wydawnictwo Literackie, którego nakładem powieść ukaże się 30 października. A że wiadomo, co by nie mówić, że nagrody jednak napędzają sprzedaż, książka powinna znaleźć znacznie więcej chętnych, niż gdyby wyszła pod szyldem "mało znanej pisarki".O książce - W postapokaliptycznym świecie, gdzie miasta terroryzują gangi, a barbarzyńskie rządy sprawuje przemoc, o przetrwanie musi walczyć każdy człowiek, nawet dzieci, które niekiedy okazują się okrutniejsze od dorosłych. To właśnie w takiej rzeczywistości splatają się ze sobą losy pewnej kobiety i kilkunastoletniej dziewczynki... Czy ucieczka z takiego piekła jest możliwa? I czy koszmarny świat tak wirtuozersko odmalowany przez Lessing rzeczywiście różni się od naszego świata?

Olga Tokarczuk o noblistce: - Lessing w tym, co pisze, jest bardzo humanistyczna. Stawia swoich bohaterów w obliczu rozpadającego się świata. W sytuacjach granicznych ujawnia się to, co ludzkie: miłość, przywiązanie, współodczuwanie. Dla mnie Lessing jest wielką autorką.

Kazimiera Szczuka: - Jej pisanie jest pełne wrażliwości, którą daje głos kobiet w literaturze, tak jak u nas Zapolskiej czy Nałkowskiej. Inność spojrzenia kobiet daje wrażliwość społeczną i psychologiczną.

Doris Lessing "Pamiętnik przetrwania"; Wydawnictw: Wydawnictwo Literackie; Format: 123 x 197 mm; Liczba stron: 300; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-08-04157-4

KaHa

Doris Lessing - literacki Nobel 2007

Tagi: doris lessing, pamietnik przetrwania, wydawnictwo literackie, literacki nobel, nagroda nobel, nobel 2007, książka, książki, ,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany