Jakie honor ma imiona?

kzarecka

2007-11-01

imionahonoru_160"Imiona honoru" wraz z rozwojem akcji przekształcają się w wyrazisty, niemający odpowiednika wśród współczesnych powieści, fresk polityczno-obyczajowy z zaskakującą fabułą, barwnymi postaciami i dobrze nakreślonymi szczegółami. Jeszcze coś tłumaczyć, zachęcać? W skrócie - to powieść osadzona w realiach II wojny światowej. Autorem jest Zdzisław Romanowski, który jako prozaik debiutował prawie 40 lat temu. Jego ostatnio wydana powieść (dokładnie rzecz ujmując - sześć lat temu) "Cień jaskółki" została wysoko oceniona przez Ryszarda Kapuścińskiego.O książce - Wiosna 1939 roku. Ogrodem Saskim w Warszawie, jednym z piękniejszych wówczas parków Europy, idzie Wanda. Wraca z wykładów, jest studentką. Próbuje odpowiedzieć sobie na wątpliwości, które ją dręczą: "Kocham go? Jestem przez niego kochana?". Paweł Wagner, o którym myśli, jest warszawskim architektem. W tym samym czasie na odległym Polesiu, na patrolującej graniczną Prypeć kanonierce należącej do Flotylli Pińskiej, porucznik Tolski myśli, jak wyplątać się z romansu z mężatką.
Z kolei
w Poznaniu profesor Kostecki wspomina z uniwersyteckim kolegą swoje studia w Heidelbergu. Zastanawia się, czy może wybuchnąć wojna. A po zachodniej stronie granicy, na Pomorzu, gdzieś pod Koszalinem, oberlejtnant von Buchendorf dowiaduje się, że jego narzeczona jest pochodzenia żydowskiego. Tak zaczyna się powieść stanowiąca szeroką panoramę losów jej głównych bohaterów. Bo życie Wandy, wybranego przez nią Pawła, życie porucznika Tolskiego, profesora Kosteckiego, a także życie von Buchendorfa, reprezentującego niemieckie dylematy i uwikłania, zmieni radykalnie wielka zaplanowana na zimno intryga Hitlera i Stalina. Widzimy ich obu w decydujących momentach przygotowania tej zmowy i rozpoczynania niszczenia Polski. Na kartach powieści pojawiają się obrazowo nakreślone postacie tych, którzy z nakazu honoru przeciwstawiają się dyktatorom: Józef Beck, pułkownik Rowecki – późniejszy "Grot".

Zdzisław Romanowski "Imiona honoru"; Wydawnictwo: Zysk i S-ka; Format: 155 x 235 mm; Liczba stron: 416; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7506-105-5

KaHa

Tagi: zdzisław romanowski, imiona honoru, cień jaskólki, książka, debiut, ryszard kapuściński, powieść, autor,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany