Medytacje Davida Lyncha

kzarecka

2007-11-07

lynch_160Kiedy słyszę nazwisko "Lynch", mam tylko jedno skojarzenie - "Miasteczko Twin Peaks". Ten trzykrotnie nominowany do Oskara reżyser stworzył wiele innych ciekawych projektów filmowych, ale Twin Peaks to Twin Peaks. Pamiętam - wieczór, włączony telewizor, muzyczny motyw przewodni Angelo Badalamentiego... Cudo! Tych, których interesuje twórczość Davida Lyncha, zachęcam do przeczytania "W pogoni za wielką rybą". Reżyser po raz pierwszy pisze o swej praktyce medytacji transcendentalnej i o tym, jaki wpływ miała ona na proces tworzenia w jego karierze.O książce - David Lynch uchyla rąbka tajemnicy na temat swego artystycznego modus operandi, osobistego stylu pracy i ogromnych twórczych korzyści, jakie przynosi mu praktykowanie medytacji. Opisuje doświadczenie „zanurzania się w sobie” i „wyławiania” pomysłów, a następnie wykorzystywania ich w telewizji i kinie, a także w innych mediach, w których działa, takich jak malarstwo, muzyka i projektowanie.
W krótkich rozdziałach Lynch wyjaśnia, jak rozwija swoje pomysły – skąd pochodzą, jak je znajduje i które z nich najbardziej do niego przemawiają. Opisuje, w jaki sposób przekuwa myśli w działanie i jak wygląda jego współpraca z ekipą. Zajmuje go także pojęcie wewnętrznego ja, otaczający go świat – oraz to, jak proces „zanurzania się w sobie”, który tak bardzo zaważył na jego twórczości, może przynieść bezpośrednie korzyści innym.
Dla licznych fanów, którzy pragną lepiej zrozumieć wewnętrzny świat Lyncha, książka ta będzie prawdziwą rewelacją.

Ciekawostka - Na stronie www.DavidLynchFoundation.org można znaleźć informacje na temat fundacji o nazwie David Lynch Foundation for Consciousness-Based Education and World Peace. Honoraria autorskie ze sprzedaży książki zostaną przekazane fundacji na sfinansowanie szkolnych programów medytacji transcendentalnej.

David Lynch - należy do czołowych filmowców naszych czasów. Za zrobiony w 1968 r. obraz "The Alphabet" będący połączeniem filmu fabularnego i animowanego otrzymał stypendium na zrobienie kolejnego obrazu "The Grandmother". Reżyser ma na swoim koncie wiele popularnych filmów, wśród których znajdują się: "Głowa do wycierania", "Człowiek słoń", "Dzikość serca", "Twin Peaks: Ogniu krocz za mną", "Blue Velvet", "Mulholland Drive".

David Lynch "W pogoni za wielką rybą"; Wydawnictwo: Rebis; Tłumaczenie: Jerzy Kozlowski; Format: 192; Okladka: twarda; ISBN: 978-83-7510-073-0

KaHa

Tagi: david lynch, książka, film, w pogoni za wielką rybą, wydawnictwo rebis, miasteczko twin peaks, angelo badalamenti, muzyka, blue velvet, dzikość serca, człowiek słoń, głowa do wycierania, mulholland drive,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany