Ginęły i giną. Kto zabija?

kzarecka

2007-11-29

miastokobiet_160Przez czternaście lat zamordowano w jednym mieście 400 kobiet. Kolejne 500 uznaje się oficjalnie za zaginione. Przerażające statystyki. Gdzie? W Ciudad Juárez, mieście w północnym Meksyku. Dlaczego? Tego właśnie chciało się dowiedzieć dwóch francuskich dziennikarzy Jean-Christophe Rampal i Marc Fernandez. Żeby poznać zebrane informacje, trzeba przeczytać "Miasto - morderca kobiet".O książce - W roku 1993 znaleziono w Ciudad Juarez pierwsze ciała kobiet. Do dziś naliczono ich około czterysta, zaś pięćset kobiet oficjalnie uznaje się za zaginione. Ze śledztwa, które przeprowadzili Rampal i Fernandez wynika, że makabryczny scenariusz wydarzeń pozostaje od lat niezmienny – dziewczynka lub młoda kobieta, najczęściej z biednej rodziny, pracująca w fabryce (których w tym przygranicznym mieście jest mnóstwo ze względu na niskie koszty produkcji), zostaje uprowadzona w drodze do domu. Przed śmiercią, najczęściej zadawaną z bezwzględnym okrucieństwem, ofiary są gwałcone i torturowane. Ciała porzucane są gdzieś w miejskim zaułku lub na pustyni. W ciągu dwóch lat, spędzonych w Ciudad Juárez, francuscy dziennikarze rozmawiali z rodzinami ofiar, policjantami, prokuratorami, urzędnikami oraz z ludźmi, którzy musieli przyznać się do niepopełnionych zbrodni. Niektóre rodziny twierdzą, że kobiety porwali skorumpowani policjanci na zlecenie szefów narkotykowych karteli. Informacje zebrane przez Rampala i Fernandeza zdają się potwierdzać te przypuszczenia, ale większość dowodów, które udaje się zgromadzić, ginie, lub nie jest brana pod uwagę. W Ciudad Juárez wciąż co miesiąc giną dwie kolejne kobiety.

Hernando Calvo Ospina ("Le Monde diplomatique"):- W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2005 roku makabryczne statystyki przygranicznego miasteczka znów wzrosły: zamordowano 19 kobiet. Dlaczego w Ciudad Juárez jest tak łatwo zarówno zabić, jak i pozostać całkowicie bezkarnym, pytają Fernandez i Rampal. Razem z nimi również czytelnik, przewracający kolejne stronice książki, szuka odpowiedzi, które pozwoliłyby zrozumieć potworne "kobietobójstwo".

Jean-Christophe Rampal i Marc Fernandez "Miasto - morderca kobiet"; Wydawnictwo: W.A.B.; Tłumaczenie: Jolanta Kurska; Format: 140 x 200 mm; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7414-369-1

KaHa

Tagi: Jean-Christophe Rampal, Marc Fernandez, Miasto morderca kobiet, książka, wab, wydawnictwo, le monte, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany