Wojna niesie zdjęcia, krew i śmierć

kzarecka

2008-02-18

capa_160Bogata i romantyczna biografia wielkiego fotoreportera wojennego Roberta Capy, którego życie było równie dramatyczne, jak robione przez niego zdjęcia. Capa. Te nazwisko zna każdy, kto interesuje się historią fotografii. Właśnie ukazała się u nas książka "Szampan i krew" biografa Alexa Kershawa. Jakie było życie jednej z wielkich ikon XX wieku? Burzliwe, z pewnością. Sława, uznanie, okupione jednak ogromnym ryzykiem. Był najlepszy. Jeździł na front, ale nienawidził wojny. I to ona go uśmierciła - stanął na minie przeciwpiechotnej. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, musicie przeczytać tę publikację.


O książce - Capa musiał opuścić ojczyste Węgry z powodu prześladowań. Dzięki zdjęciom wykonanym podczas hiszpańskiej wojny domowej stał się największym fotoreporterem wojennym swojego pokolenia. Jego zdjęcia z drugiej wojny światowej uczyniły z niego legendę. Relacjonował wiele decydujących momentów wojny- w 1942 roku przepłynął Atlantyk w konwoju okrętów, aby następnie ruszyć z wojskami sprzymierzonych przez Północną Afrykę, Włochy, aż do Francji. Założyciel agencji fotograficznej Magnum, zginął w Indochinach w 1954 roku, stając się jedną z pierwszych ofiar wojny w Wietnamie. Przyjaciel Ernesta Hemingwaya, Gary Coopera, Gene'a Kelly, Johna Hustona, Irwina Showa, Johna Steinbecka, kochanek Ingrid Bergman.

capa1_420

Alex Kershaw "Capa. Szampan i krew"; Wydawnictwo: Studio Emka; Liczba stron: 368; Okladka: miękka; ISBN: 978-83-61159-04-9

KaHa

Tagi: Alex Kershaw, Robert Capa, Szampan i krew, książka, biografia, fotograf wojenny,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany