Czym się różni wróbelek od?

kzarecka

2008-02-22

konwodny_160Zagadka. Co to takiego? Trochę koń, trochę ropucha, trochę żółw, trochę krokodyl? (przypomina mi się dowcip z dzieciństwa - "Czym się różni wróbelek od...?") Gdyby zadać pytanie dzieciom, mielibyśmy tysiące odpowiedzi. I pewnie wszystkie byłyby na swój sposób właściwe. Nam jednak zależy na odpowiedzi Dicka Kinga-Smitha. A autor stwierdził, że to koń wodny. "Koń wodny: Legenda Głębin" ma dziś swoją podwójną premierę. Podwójną, gdyż równocześnie pojawiają się: książka i film. To samo? Niby tak, ale jest jedna, za to ogromna różnica - w książce główną bohaterką jest dziewczynka, w filmie chłopic. No cóż. Może dla niektórych to mała zmiana.


O książce - Opowieść o dziewczynce, która na szkockim wybrzeżu odnalazła jajo, w którym było uwięzione tajemnicze stworzenie. Wkrótce z jaja wykluwa się niezwykłe zwierzę. Trochę koń, trochę ropucha, trochę żółw, a trochę krokodyl – to najdziwniejsze stworzenie, jakie rodzina Kirstie kiedykolwiek widziała. Tylko jej dziadek wie, jakie to zwierzę: to wodny koń. To łagodne stworzenie wydaje się idealnym zwierzęciem domowym. Kłopot w tym, że nie przestaje rosnąć. Staje się coraz większy. I większy. I większy. Wkrótce stworzenie jest za duże by je ukrywać, więc zostaje wypuszczone do jeziora Loch. Niebawem już niemal wszystkie jeziora w okolicy są dla niego za małe.

Dick King-Smith - Przez dwadzieścia lat był farmerem, po czym został nauczycielem, a jeszcze później zaczął pisać książki dla dzieci, które wzbudziły entuzjazm krytyki po obu stronach Atlantyku. King-Smith jest autorem licznych książek, między innymi The Invisible Dog, Harriet’s Hare, A Mouse Called Wolf i Babe: świnka z klasą.

Kliknijcie i obejrzyjcie fragment filmu "Koń wodny: Legenda Głębin" (strona Sony Pictures) w reżyserii Jay'a Russella:
FILM

konwodny1_420
Zdjęcie - źródło: Filmweb.pl

Dick King-Smith "Koń wodny: Legenda Głębin"; Wydawnictwo: Mag; Tłumaczenie: Jacek Drewnowski; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 96; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7480-077-8

KaHa

Tagi: Dick King-Smith, Koń wodny: Legenda Głębin, książka, film, fragment,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany