Korporacja zabójców - boją się jej nawet rosyjskie służby specjalne

kzarecka

2008-02-28

korporacjazabojcow_160Ta książka miała być biografią Władimira Putina. Na skutek interwencji FSB stało się jednak inaczej. Dwóch historyków: Jurij Felsztinski (mieszkający w USA autor wielu publikacji na tematy historyczne i polityczne; napisał m.in. "Wysadzić Rosję") i Władimir Pribyłowski (silnie związany z rosyjską opozycją autor artykułów na temat nacjonalizmu, monarchizmu i neobolszewizmu), napisało książkę "Korporacja zabójców". Książkę, której boją się rosyjskie służby specjalne. Co w niej takiego jest? Co odkrywa, skoro Federalna Służba Bezpieczeństwa starała się nie dopuścić do jej wydania?O książce - W "Korporacji zabójców" dwaj wybitni historycy, wychodząc od sylwetki prezydenta Rosji, dokonują wnikliwej analizy działalności rosyjskich służb, za wszelką cenę dążących do przejęcia pełni władzy w kraju. Wykorzystując informacje uzyskane od dawnych oligarchów i byłych szpiegów KGB, podają dziesiątki przykładów ich bezwzględnych działań – od zmuszenia Borysa Jelcyna, by ustąpił z urzędu i „namaścił” Putina, przez wysadzanie bloków mieszkalnych w celu wywołania drugiej wojny czeczeńskiej, polityczne zabójstwa, nagminne fałszowanie wyborów, aż po prześladowanie wolnych mediów. Czy Rosja Putina stanie się pierwszym państwem w historii rządzonym przez własną służbę bezpieczeństwa?

Fragment
W październiku 2006 roku została zamordowana Anna Stiepanowna Politkowska. Zginęła w bloku, w którym mieszkała. Politkowska była znaną rosyjską dziennikarką. Jej liczne książki, przetłumaczone na wiele języków, znane są na całym świecie. W bezkompromisowy sposób krytykowała w nich rosyjski rząd, politykę Rosji wobec Czeczenii, obecność rosyjskiej armii w tym kraju oraz prezydenta Władimira Władimirowicza Putina, który pozwolił na dokonywane tam zbrodnie. Wydawało się oczywiste, że Politkowską zamordowano na zlecenie któregoś z prokremlowskich przywódców czeczeńskich pokroju obecnego prezydenta Republiki Czeczeńskiej, Ramzana Achmadowicza Kadyrowa. Dokładnie w tym samym czasie negocjował on z Putinem warunki objęcia prezydenckiego fotela, obchodząc przy okazji postanowienia Konstytucji Republiki Czeczeńskiej (formalnie młody Kadyrow, rocznik 1976, z racji wieku nie mógł objąć tego stanowiska). Zatem właściwe było wręczenie podarku prezydentowi Federacji Rosyjskiej – uczynienie miłego gestu wobec niego. W dniu urodzin Putina, według najlepszych tradycji Wschodu, dostarczono mu odpowiedni prezent: głowę wroga. Właśnie 7 października 2006 roku, w dniu urodzin prezydenta Rosji, Anna Politkowska została zamordowana. Jako prezent na urodziny.
Zabójcy dziennikarki mieli wybór. Mogli pozbawić ją życia 5 albo 6 października. Wiedzieli jednak, iż Putina ucieszy prezent ofiarowany dokładnie w dniu urodzin. Dar ten najwidoczniej uradował go wystarczająco. Drugiego marca 2007 roku Ramzan Kadyrow objął urząd prezydenta Czeczenii.
Na dobrą sprawę powinniśmy w tym miejscu przeprosić czytelników. Pomyliliśmy się. Zabójstwa Politkowskiej nie można było dokonać 5 października. Tego dnia przypadają urodziny młodego Kadyrowa. Intencje mordercy mogłyby zostać pojęte opacznie. Ktoś mógłby pomyśleć, że jest to prezent przeznaczony dla Ramzana. Z tego powodu zamordowano ją dwa dni później, dając tym samym jednoznacznie do zrozumienia, że prezent przeznaczony jest dla Władimira.
Do pisania biografii Putina przystąpiliśmy w 2003 roku. Nie planowaliśmy ukończenia tej książki w ciągu najbliższych kilku lat. Zamierzaliśmy poczekać do czasu, kiedy Putin opuści swój urząd, a lata jego władzy będzie można poddać obiektywnej ocenie. Jednak w czerwcu 2007 roku Federalna Służba Bezpieczeństwa (struktura będąca następczynią KGB) dokonała nalotu i przeprowadziła rewizję w moskiewskim mieszkaniu Władimira Pribyłowskiego. Skonfiskowała wszystkie jego komputery, materiały oraz korespondencję. Skoro nasza książka została przejęta i przeczytana przez funkcjonariuszy FSB bez naszej zgody, czyż możemy odmówić czytelnikom prawa do zapoznania się z jej treścią? Zdecydowaliśmy, że nadeszła pora, byśmy wręczyli prezydentowi nasz podarek. Siódmego października 2007 roku zakończyliśmy wspólne pisanie biografii Putina oraz ludzi z jego otoczenia, przede wszystkim funkcjonariuszy KGB-FSB, którzy w żadnym razie nie mieli zamiaru rezygnować ze sprawowania władzy. Nasza publikacja bez cienia wątpliwości przetrwa prezydenta Putina oraz wybory w 2008 roku.

Jurij Felsztinski, Władimir Pribyłowski "Korporacja zabójców"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Foramt: 168 x 240 mm; Liczba stron: 424; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7469-701-9

KaHa

Tagi: Jurij Felsztinski, Władimir Pribyłowski, Korporacja zabójców, książka, fragment,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany