Fascynujący, intrygujący, wielokrotny Wojaczek

kzareckad

2008-04-09

wojaczek_wielokrotny_160Alkohol, Autoagresja, Choroba, Incydenty, Śmierć, Uczucia, Więzienie - to tylko kilka haseł z trzydziestu, które znalazły się na płynie DVD. Videoleksykon? Dokładnie. Jedenaście godzin nagrań, możliwość wybierania określonych wątków. To wszystko to jednak tylko dodatek. Dodatek do ponad sześciuset stron wspomnień. O kim? O "poecie wyklętym". O Rafale Wojaczku. Bądź mi życiem, radością, bądź śmiercią, zazdrością (kto zna?). "Wojaczek wielokrotny" zawierający 85 relacji i świadectw na temat wszystkich etapów życia poety to publikacja Stanisława Beresia i Katarzyny Batorowicz-Wołowiec.


O książce - Zbiór rozmów o zmarłym 37 lat temu poecie i najobszerniejsza jak dotąd publikacja poświęcona Wojaczkowi, uzupełniona licznymi fotografiami, w tym zdjęciami autorstwa poety oraz płytą DVD z 11 godzinami materiałów. Autorom udało się dotrzeć do kilkudziesięciu osób, które znały poetę.

Obraz Wojaczka, jaki wyłania się z przeprowadzonych rozmów, jest niejednoznaczny, pokazuje człowieka, którego działania trudno było zrozumieć. Te same fakty często interpretowane są na odmienne sposoby. Spojrzenie na nie z różnych stron pozwala choć trochę przybliżyć postać poety, którego osobowość i twórczość ciągle fascynują kolejne pokolenia

Jacek Gutorow: - To naprawdę Wojaczek 'wielokrotny'. Książka-palimpsest, gdzie nie sposób mówić o jednym ustawieniu ostrości, ta bowiem zmienia się w zależności od osoby, miejsca czy chwili. Czasami zmienia się dramatycznie.

Bogusław Kierc: - Stanisław Bereś (we współpracy z Katarzyną Batorowicz-Wołowiec) dokonał dzieła niesłychanego: ocalił osiemdziesiąt prób wywoływania z (nie)pamięci widma czy wizerunku Rafała Wojaczka. Rzecz jest fascynująca nie tylko przez to, że pozwala ciekawym (i ciekawskim) zaspokoić chciwość poznania szczegółów awanturniczo-przygodowych a także relacji duchowych Poety, ale i przez to, że ukazuje wyraziście portrety świadków, dla których (czy są tego świadomi, czy nie są; raczej nie są) Wojaczek jest niewidzialnym zwierciadłem, w którym odbijają się ich miny, grymasy czy - prawdziwe twarze.

O spotkaniach - Autorzy publikacji spotkają się z czytelnikami w księgarni Port Literacki przy pl. Teatralnym 5 (budynek Mediateki, wejście od ul. Menniczej) we Wrocławiu. Kiedy? W dniu premiery, czyli dokładnie rzecz ujmując 9 kwietnia (godz. 18:00)

Z kolei podczas najbliższej edycji festiwalu "Port Wrocław" odbędzie się dyskusja wokół książki z udziałem Romualda Cudaka, Bogusława Kierca, Stanisława Srokowskiego, Macieja M. Szczawińskiego i Krzysztofa Siwczyka. Zostaną również zaprezentowane fragmenty płyty DVD dołączonej do publikacji oraz wystawa fotografii autorstwa Rafała Wojaczka zatytułowana "Mój pies bardzo przyjemny".

Stanisław Bereś, Katarzyna Batorowiicz-Wołowiec "Wojaczek wielokrotny"; Wydawnictwo: Biuro Literackie; Liczba stron: 624; ISBN: 978-83-60602-38-6

KaHa

Tagi: Stanisław Bereś, Katarzyna Batorowiicz-Wołowiec, Wojaczek wielokrotny, port wrocław, rafał wojaczek,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany