Kości z ekranu na stronice. Czy odwrotnie?

kzarecka

2008-04-14

347miertelna_decyzja_160Oczywiście, że odwrotnie. Nie ma jednak, co wydziwiać - jeśli ktoś oglądał choć jeden odcinek serialu "Kości" emitowanego w niedzielne wieczory przez stację Polsat, sięgnie i po książkę. W czytelniczym konfesjonale mogę wyznać grzech - nie miałam pojęcia, że serial powstał na podstawie powieści Kathy Reichs. Co można powiedzieć o serialu? Na niedzielny odpoczynek w sam raz - można się pośmiać z dialgów współpracowników doktor Brennan. I najmilsza ciekawostka jaką wreszcie dostrzegłam - w serialu Brennan jest antropologiem i pisze książki o Kathy Reichs. W życiu oczywiście jest odwrotnie - to Reichs jest antropologiem i pisze książki o Brennan. Ot tyle. "Śmiertelne decyzje".O książce - Dziewięcioletnia Emily Anne Toussaint ginie od kuli na ulicy Montrealu. W Północnej Karolinie bez śladu znika pewna nastolatka, a kilkaset kilometrów od jej domu zostają odnalezione fragmenty szkieletu, który mógł należeć do niej. Te dwa zgony ogromnie poruszają doktor Temperance Brennan, dla której domem są zarówno Stany Zjednoczone jak i Kanada, i popychają do śledztwa, które zawiedzie ją w głąb świata gangów motocyklowych.
Doktor Brennan jest naukowcem i powinna zachować chłodną niezależność od tych wypadków. Będąc jednak współczującym człowiekiem, pragnie doprowadzić morderców przed oblicze sprawiedliwości. Emily Anne zginęła w trakcie wymiany ognia na ulicy. Savannah Osprey, zaginiona dziewczyna z Północnej Karoliny, ostatni raz była widziana w towarzystwie przygodnego motocyklisty. Kit, siostrzeniec Tempe, jest zafascynowany motorami. Czy potrafi rozpoznać różnicę pomiędzy hobby, a gangami, czy też może jest zbyt naiwny, aby dostrzec niebezpieczną i groźną naturę życia rockersa?
Szef Temperance, Pierre LaManche jest w szpitalu, a najbliższy przyjaciel, Andrew Ryan, pozostaje dziwnie nieuchwytny. Skazana na własne siły, zaczyna odkrywać i badać kulturę, gdzie zło częstokroć skrywa się pod niewinną maską.

"Śmiertelne decyzje" to powieść, która łączy w sobie krwawe tropy, poszukiwania prowadzone za pomocą radaru gruntowego i zagadki rozwiązywane za pomocą drobiazgowej analizy materiału kostnego. Tutaj wspaniała, żywa narracji nowej królowej kryminałów łączy się z dogłębną wiadomością na temat poruszanej tematyki, nic dziwnego skoro Kathy Reichs jest światowej klasy antropologiem sądowym.

Fragment
Spojrzałam na zegarek, była dwunasta czterdzieści. Zdjęłam fartuch i zwinęłam go w kłębek razem z maską i rękawiczkami, a potem cisnęłam do kontenera na odpady biologiczne. Umyłam dokładnie ręce i wjechałam windą na dwunaste piętro budynku.
Nie wiem, jak długo siedziałam w swoim gabinecie, spoglądając na Rzekę Świętego Wawrzyńca, pomimo głodu nie zwracając uwagi na karton z jogurtem stojący na biurku. W pewnej chwili wydawało mi się, że słyszę trzask drzwi LaManche’a, a potem syk tych szklanych, które dzieliły nasze skrzydło na części.
Jako antropolog sądowy wyrobiłam w sobie pewną odporność na obrazy gwałtownej śmierci. Podczas autopsji wymaga się ode mnie, abym z resztek ludzkiego ciała odczytała jak najwięcej informacji o ofierze i okolicznościach jej śmierci. Widziałam już zwłoki, które były spalone, poćwiartowane lub w daleko posuniętym stopniu rozkładu. Moim miejscem pracy jest kostnica i sala autopsyjna, wiem, jak śmierdzą zwłoki i jak zachowują się, kiedy zostaną nacięte skalpelem. Przyzwyczaiłam się do widoku pokrwawionego ubrania schnącego na wieszakach i wycia piły Strykera, której używa się do cięcia kości, podobnie jak do widoku organów wewnętrznych pływających spokojnie w ponumerowanych słojach.
Pomimo to widok martwego dziecka zawsze poruszał we mnie jakąś strunę. Pobite, przejechane, zmaltretowane przez religijnych fanatyków czy zgwałcone przez pedofila. Widok zbrukanej młodości nigdy nie przestał robić na mnie wstrząsającego wrażenia.
Nie tak dawno zajmowałam się sprawą dwóch noworodków, bliźniaków, którzy zostali zabici, a ich ciała rozczłonkowane. Było to jedno z najtrudniejszych dochodzeń w moim życiu i nie chciałam, aby tamte doświadczenia powróciły do mnie wraz z widokiem martwej dziewczynki.
Paradoksalnie, tamta sprawa napawała mnie dumą. Kiedy religijny fanatyk, który zabił te dzieci, został zamk­nięty i pozbawiony możliwości dokonywania dalszych morderstw, poczułam, że wypełniłam swoje zadanie.
Zerwałam wieczko i zabrałam się do jedzenia jogurtu.

Kathy Reichs "Śmiertelne decyzje"; Wydawnictwo: Red Horse; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 490; Okladka: miękka; ISBN: 978-83-60504-83-3

KaHa

Tagi: Kathy Reichs, Śmiertelne decyzje, ksiązka, fragment, serial, Kości, Brennan,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany