Guevara jak Cobain

kzarecka

2008-05-26

wladzaiidealisci_160.Patrzę na okładkę książki "Władza i idealiści" i przypomina mi się historia, o której kiedyś opowiedział mi kolega. Kraków (bodajże), stragan z koszulkami, dwoje młodych ludzi. Nagle jeden wyciąga koszulkę z Che Guevarą i mówi do kolegi: - Ty, popatrz jaki świetny T-shirt z Kurtem Cobainem. Pozostawmy bez komentarza. Publikacja "Władza..." wyszła spod pióra Paula Bermana (znany dzięki światowemu bestsellerowi "Terror i liberalizm"). Cytując: - To po części zbiorowa biografia, esej polityczny, rozprawka o historii najnowszej, a po częsci dyskusja na temat losów radykalnej lewicy w ciągu ostatnich 40 lat - uczestników studenckich rebelii roku 1968 w Europie.O książce - Berman korzystał z niezliczonych źródeł: tekstów przemówień, zapisów debat, artykułów, książek, by stworzyć obraz najbardziej aktywnych członków pokolenia ’68.
Przedstawia ich losy, przemiany ideologiczne, aktywność społeczną, polityczną i zaangażowanie w działania humanitarne. Zastanawia się nad tym, w jaki sposób lewicowe podłoże ich poglądów wpłynęło na zredefiniowanie podstawowych celów ich późniejszej działalności społecznej i politycznej. Próbuje ocenić, ile idealizmu z ich młodzieńczych poglądów przetrwało do dzisiaj.
Cohn-Bendit, Kouchner, Fischer, Michnik, Debray, Sartre, Meinhof, Klein – te nazwiska stale przewijają się przez karty tej książki. Co ich łączyło, a co dzieliło? Antysyjonizm, antynazizm, libertarianizm, anarchizm, antytotalitaryzm, humanitaryzm, interwencjonizm wyzwoleńczy – te pojęcia nabierają tu nowego, głębszego wymiaru.

Paul Berman "Władza i idealiści"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Tlumaczenie: Bartłomiej Reszuta; Format: 125 x 195 mm; Liczba stron: 312; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7469-771-2

KaHa

Tagi: Paul Berman, Władza i idealiści, książka, terror i liberalizm, Che Guevara,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany