Tylko w Polsce można robić kinowe superprodukcje

kzarecka

2008-06-04

wielkanocztygrysem_160"Wielkanoc z tygrysem" to propozycja, której autorem jest Darek Foks. Czy możemy mieć swoje polskie Hollywood? Czy możemy mieć własną Marylin Monroe? Ciężko w to uwierzyć, ale w powieści Foksa rząd RP buduje miasteczko filmowe (ha, gdyby tak jeszcze z autostradami i stadionami było!) i zamierza zrealizować kolejną superprodukcję. Niestety jedna z aktorek idzie w niebiosa. I co będzie dalej? Michał Witkowski napisał o autorze: - Czy Foks, mówiąc językiem krytyki socrealistycznej, jest "skrajnym formalistą"? Czy należy zamknąć go w więzieniu, poddać torturom i przesłuchaniom, świecić lampą w oczy, pozbawić papierosów?


O książce - Rządowi RP udaje się w końcu wybudować miasteczko filmowe i zaludnić je aktywnymi zawodowo filmowcami. Rząd RP chce także po raz kolejny przenieść na ekran Lalkę Bolesława Prusa, bo naród coraz chętniej chodzi do kina na nowe ekranizacje lektur szkolnych. Z kolejki do roli Izabeli Łęckiej wypada najpoważniejsza kandydatka. Rząd RP nie wie, kto wyprawił ją na casting w niebiesiech. Są jednak tacy, co wiedzą. To oni napisali tę książkę.

Jerzy Jarniewicz : - Powieści, jak i życie tylko w ten sposób mogą się zakończyć. Kuferkiem, który nie pomieści już niczego.


Joanna Orska: - To, co pozostaje uchwytne w propozycji Darka Foksa, jest jak dym hawańskiego cygara.

Fragment
Wszedłem, bo wiedziałem, że jest w środku.
- Cześć, Reiner - powiedziałem.
- Cześć, Wielkanoc. Przepiszesz? - zapytał i podał mi rękopis tekstu pod tytułem Sny z puszki. Nie używał komputera. Miał prawo. Urodził się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku.
- Obiecałem koledze z jednego kolorowego miesięcznika, że poślę tekst jutro z samego rana - wyjaśnił.
- Byłbym ci bardzo wdzięczny. Już zamierzałem powiedzieć, że przepiszę z miłą chęcią, kiedy na jego biurku zadzwonił telefon. Reiner odebrał, słuchał uważnie przez chwilę i odłożył słuchawkę bez słowa.
- Jego Eminencja Wielkopolski będzie tutaj za godzinę - powiedział.
- Rapacka znowu nie żyje. Monika Rapacka, największa gwiazda Bergmanowa, najukochańszego serialu narodu, umierała co dwa lata. Jej śmierć nieuchronnie podnosiła oglądalność. Reiner, który był głównym scenarzystą Bergmanowa, razem z producentem Wielkopolskim zawsze wtedy osobiście wyjaśniali tajemnicze morderstwo, wcielając się w role wysokich funkcjonariuszy straży serialowej. A ja przywdziewałem mundur szeregowego strażnika i wszystko dokładnie zapisywałem. Mieliśmy z tego później materiał na dwadzieścia dwa odcinki. Za każdym razem dwadzieścia dwa. Nie wiem, jak Rapacka to robiła, ale gospodynie domowe były zachwycone. Tym razem chciała pewnie poprawić swój wizerunek przed oficjalnym powierzeniem jej przez rząd roli Izabeli Łęckiej w nowej ekranizacji Lalki. Miasteczko huczało od plotek. Ktoś już podobno pisał scenariusz. Nie Reiner, więc niewiele nas to obchodziło.
- Zdążę jeszcze przepisać te twoje Sny z puszki - powiedziałem - a ty zapal sobie na zapas. Czego jak czego, ale palenia Wielkopolski nie tolerował.

Darek Foks "Wielkanoc z tygrysem"; Wydawnictwo: Czarne; Liczba stron: 320; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7536-030-1

KaHa

Tagi: Darek Foks, Wielkanoc z tygrysem, książka, fragment, film,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany