Skandale, kontrowersje, kryzysy, bojkoty, zamachy, czyli... sport to zdrowie

kzarecka

2008-07-29

historiaigrzysk_160Igrzyska tuż tuż. Sportowcy się szykują, nawet Kompania Piwowarska się szykuje (na Tyskim znowu informacja o kibicowaniu Naszym w Pekinie). Nic więc dziwnego, że i publikacje o takiej tematyce się pojawiają. I choć wydaje się, że w tym może nie być nic ciekawego, warto poświęcić temu chwilę uwagi. Dlaczego? Otóż dlatego, że David Miller to dziennikarz, który był sprawozdawcę na dziwiętnastu letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich, a jego "Historia igrzysk olimpijskich i MKOL" to coś więcej niż biogramy zwycięzców. Jeśli cena was nie przeraża (około 120 zł), warto mieć tę publikację w prywatnej bibliotece.


O książce - Monumentalna, bogato ilustrowana, pasjonująca opowieść o wskrzeszeniu igrzysk olimpijskich przez Pierre'a de Coubertina, o często dramatycznym przebiegu wszystkich zorganizowanych do tej pory igrzysk oraz o działalności Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, łącznie ze skandalem wywołanym wyborem Salt Lake City w 1998 roku oraz niedawnymi kontrowersjami związanymi z wyborem Londynu i Soczi na organizatorów igrzysk w 2012 i 2014 roku.
Jest to także opowieść o sławnych uczestnikach igrzysk - od Spiridona Louisa, zwycięzcy pierwszego maratonu, poprzez takich bohaterów jak Jim Thorpe, Paavo Nurmi, Sonja Henie, Jesse Owens, Fanny Blankers-Koen, Emil Zátopek, Herb Elliott, Kip Keino, Mark Spitz, Franz Klammer, Sebastian Coe i Carl Lewis, do Hichama El Guerrouja i Michaela Phelpsa. Na potrzeby tej książki autor przeprowadził wywiady z ponad 50 członkami MKOl. Szczegółowo i szczerze przedstawił również liczne kryzysy: nazistowskie igrzyska w 1936 roku, terrorystyczny zamach na sportowców z Izraela podczas igrzysk w Monachium w 1972 roku, trzy bojkoty, pojawienie się zawodowców w 1988 roku, skandale wokół dopingu Bena Johnsona i Marion Jones oraz debatę na temat najnowszych wydarzeń. Książkę uzupełnia napisany przez Kajetana Hądzelka rozdział poświęcony historii i teraźniejszości polskiego ruchu olimpijskiego.

David Miller "Historia igrzysk olimpijskich i MKOL"; Wydawnictwo: Rebis; Tłumaczenie: Tomasz Górski; Format: 230 x 280 mm; Liczba stron: 656; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-7510-279-6

KaHa

Tagi: David Miller, Historia igrzysk olimpijskich, MKOL, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany