Uciekaj, to IRA

kzarecka

2008-08-19

uciekaj_to_ira_160Czasami historie są tak niewiarygodnie niesamowite, że aż trudno uwierzyć, że coś takiego, mogło wydarzyć się rzeczywiście. Kobieta przez dziesięc lat ucieka. Chowa się, każdego dnia zastanawia, czy dożyje kolejnego ranka, czy jej głowę przeszyje snajperska kula. Porzuca wszystko i wszystkich, których kocha, by ocalić życie. A po latach dowiaduje się, że... ją oszukano, że jest ofiarą okrutnej intrygi. "Oszukana" to książka autorstwa Sarah i Kate Smith. Książka opisująca autentyczne wydarzenia. Książka, której być może nikt nigdy by nie wymyślił.O książce - Wiosną 1993 roku życie Sarah Smith zmieniło się w piekło na ziemi. Dowiedziawszy się, że jest na czarnej liście IRA, musiała się ratować ucieczką, chcąc ocalić siebie i swych najbliższych. Żyjąc w ciągłym strachu przed kulą snajpera, Sarah przemieszczała się po całym kraju, od jednej kryjówki do drugiej, podejmując niskopłatne prace, nie ufając nikomu. Aby ujść pogoni, posługiwała się szeregiem fałszywych nazwisk, zmieniała wygląd zewnętrzny, deponowała zarobki na specjalnym koncie policyjnym, do którego miała uzyskać dostęp, kiedy tylko koszmar się skończy.
Ochronę zapewniał jej tylko jeden człowiek: tajny agent o pseudonimie Robert Freegard, pracujący dla rządu brytyjskiego. Chcąc uniknąć śmierci, Sarah musiała się bezwzględnie stosować do narzuconych przez niego zasad, a więc zerwać więzy z rodziną i przyjaciółmi, z nikim nie rozmawiać i czekać na rozkazy. Sarah Smith spędziła dziesięć lat w podróży mrożącej krew w żyłach, balansując na krawędzi życia i śmierci, czasami głodując i mieszkając pod gołym niebem, często nie mając grosza przy duszy, zawsze w samotności. Przez cały ten czas nie zdawała sobie sprawy, że dała się oszukać i że stała się ofiarą bezwzględnego przestępcy, który nie wahał się przed niczym, byle tylko osiągnąć cel.
"Oszukana" to opowieść pełna napięcia, a zarazem tak dziwna, że nie wymyśliłby jej żaden pisarz. Jest to jednocześnie przejmujący i intrygujący opis autentycznych wydarzeń, których istotą było rozmyślne okrucieństwo. To historia wyrachowanego kryminalisty i jego ofiary, która odważyła się oskarżyć swojego porywacza i odtworzyć skradzione jej życie.

Sarah Smith, Kate Smith "Oszukana"; Wydawnictwo: Muza; Format: 145 x 205 mm; Liczba stron: 344; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7495-503-4

KaHa

Tagi: Sarah Smith, Oszukana, książka, IRA,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany