Pierwsza miłość

kzarecka

2008-08-19

pierwsza_mi322o347263_160Debiutował zbiorem opowiadań "Pierwsza miłość, ostatnie posługi". Później napisał pierwszą powieść - "Betonowy ogród" (o narodzinach miłości, o jej kiełkowaniu na polu dzieci zawieszonych między dorosłością a dzieciństwem), którą doceniło grono krytyków. Czytelnicy kojarzą go z "Amsterdamem" i "Pokutą" (może to też za sprawą ekranizacji, która zgarnęła Oscara i Złoty Glob). Ian MacEwan. Dziś o jego debiucie prozatorskim.O książce - Powieść, która przyniosła autorowi rozgłos, uznanie krytyki i sławę makabrysty. To gęsta, intensywna opowieść o czwórce dzieci, które po odejściu rodziców stopniowo przyjmują ich role. Zawieszone pomiędzy światem dzieciństwa i dorosłości dryfują przez dni sennego, upalnego lata.
W pełnej erotycznego napięcia atmosferze odizolowanego domu dojrzewają do własnej tożsamości, odkrywają seksualność i próbują odnaleźć się w relacjach z sobą i światem.

"Betonowy ogród" to pełna mitologicznych tropów, znakomicie skonstruowana powieść współczesnego klasyka. Na podstawie tej książki w 1993 roku powstał film w reżyserii Andrew Birkina, a w 2008 roku adaptacja sceniczna. Echa powieści powracają także w wydanej w 2007 r. powieści McEwana "Na plaży Chesil".

Ian MacEwan "Betonowy ogród"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Marek Obarski; Format: 132 x 205 mm; Liczba stron: 200; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-240-1011-0

KaHa

Tagi: Ian MacEwan, Betonowy ogród, ksiązka, pierwsza miłość,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany