Ciemność, widzę ciemność

kzarecka

2008-09-16

ciemno347263_widz281_ciemno347263_160Paulowi Austerowi sławę przyniosła "Trylogia nowojorska". Po niej napisał jeszcze kilka książek, które ugruntowały jego i tak już niezłą pozycję w świecie "wybitnych". Czy "Człowiek w ciemności" okaże się dla was równie dobry jak inne powieści Austera? Wydawnictwo tak przedstawia lekturę: - Jest to poruszająca opowieśc o naszym ogarniętym wojną świecie, zarazem gorzka satyra polityczna i niełatwa historia rodzinna, której bohater śmiało spogląda w czarną bezdeń nocy i odnajduje radość w prostych codziennych czynnościach. Zobaczcie, co robi człowiek, kiedy sen nie nadchodzi. Zobaczcie, do czego zdolny jest umysł, który nie ma chwil wytchnienia.O książce - Tytułowy "człowiek w ciemności", August Brill, emerytowany krytyk literacki po przejściach, cierpi na chroniczną bezsenność. Przykuty do łóżka w domu córki opowiada sobie historie, byle jak najdalej odegnać myśli od nieszczęść, o których wolałby zapomnieć: niedawnej śmierci żony i ohydnym publicznym zamordowaniu narzeczonego wnuczki. W jego wyobraźni rodzi się cały równoległy świat, w którym Ameryka nie toczy wojny z Irakiem, lecz sama z sobą; co prawda wieże World Trade Center stoją tutaj nienaruszone, ale wybory prezydenckie z roku 2000 doprowadziły do krwawej secesji i wybuchu wojny domowej. Wyparte myśli domagają się jednak głosu: na krótko przed świtem Brill otworzy swoje wnętrze przed ukochaną wnuczką.

Paul Auster - jeden z najwybitniejszych pisarzy amerykańskich swego pokolenia. Studiował literaturę francuską, angielską i włoską. Jest poetą, krytykiem, eseistą, tłumaczem i autorem scenariuszy filmowych.

Paul Aster "Człowiek w ciemności"; Wydawnictwo: Rebis; Tłumaczenie: Jacek Wietecki; Format: 150 x225 mm; Liczba stron: 176; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7510-167-6

KaHa

Tagi: Paul Aster, Człowiek w ciemności, książka,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany