Piekło poczeka?

kzarecka

2008-09-17

piek322o_poczeka_160.Satyra w magicznym sztafażu - tak kiedyś w "Polityce" o prozie Terry'ego Pratchetta napisał Piotr Sarzyński. Pamiętam, gdy kilka lat temu na poznańskim rynku spostrzegłam mężczyznę w czarnym kapeluszu. To był oczywiście Pratchett. Przyznam - zaskoczona byłam całkowicie. Piwny ogródek, kilka koleżanek i nagle on. Chwilę z nami porozmawial i poszedł dalej. Uroczy facet w kapeluszu - tak pisarza chyba do końca życia zapamiętam. A dziś dla was informacja o "Piekle pocztowym". W "The Timesie" padły słowa: - Radość Pratchetta z jego dzieła, z żarcików, gier słownych, pomysłu z listami i samego języka czyni "Pieklo pocztowe" jednym z najzakomitszych przykładów jego niewyczerpanej humorystycznej inwencji. Pięknie.

O książce - Moist von Lipwig to artysta oszustwa. A także hochsztapler i człowiek, który musi dokonać życiowego wyboru: zostanie powieszony, albo postawi na nogi konające usługi pocztowe w Ankh-Morpork. To trudna decyzja. Musi dopilnować, by przesyłki docierały na miejsce, choćby na przeszkodzie stanął im deszcz, grad, śnieg, psy, Przyjazne i Dobroczynne Stowarzyszenie Pracowników Pocztowych, zły prezes zarządu kompanii semaforowej Wielkiego Pnia oraz nocny zabójca. Randka z Adorą Belle Dearheart też byłaby miła.

"Time Out": - Jak wiele najlepszych humorystycznych powieści Pratchetta, jest to powieść o odkupieniu... Pratchett nigdy nie pisze o rzeczach błahych.

"Guardian": - Właśnie mroczny klimat oraz żelazna moralność odróżnia jego książki od licznych naśladowców z angielskiej szkoły fantasy spod znaku absurdalnego humoru...

"Financial Times": - Pratchett jest brakującym ogniwem między Douglasem Adamsem a J.K. Rowling. Inteligencja i wyobraźnia zdobyły mu rzesze fanatycznie wiernych czytelników.

"Daily Mail": - Terry Pratchett jest jednym z wielkich twórców tego, co Auden nazwał "światami wtórnymi". Jego pomysłowość zdaje się niewyczerpana.

Terry Pratchett "Piekło poczeka"; Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa; Format: 142 x 202 mm; Liczba stron: 360; Okładka: miękka; ISBN: 978-83-7469-849-8

KaHa

Tagi: Terry Pratchett, Piekło poczeka, książka, kapelusz, humor,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany