Cud świata czy jedno wielkie kłamstwo?

kzarecka

2008-09-17

cud_347wiata_czy_jedno_wielkie_k322amstwo_160Wszystko, co wiemy o Wielkim Murze, to mit! - tak brzmi zapowiedź książki Johna Mana, historyka i podróżnika specjalizujacego się w historii Mongolii. Wielki Mur biegnie przez całe Chiny? Istniej od ponad 2000 tysięcy lat? Jest jedynym dziełem ludzkich rąk widzianym z Księżyca? Przez stulecia chronił Chiny przed najazdami barbarzyńców z północy? Jeśli do tej pory wierzyliście w powyższe stwierdzenia, autor "Wielkiego Muru", czyli nieznanej prawdy o chińskim cudzie świata, mówi: "Otwórzcie oczy". To co tu właściwie jest prawdą?O książce - Jeden z najsłynniejszych zabytków świata otacza wiele mitów. Co roku miliony turystów wspinają się na tę imponującą kamienną budowlę, a miliony innych oglądają ją na niezliczonych filmach i fotografiach, w rzeczywistości jednak Mur jest zbyt zróżnicowany, by poznać go z kilku zdjęć czy podczas jednodniowej wycieczki.
Wielki Mur nie ciągnie się przez całe Chiny i nie jest kamienny - wzniesiono go głównie z ziemi, a większość odcinków dziś już nie istnieje. Nie widać go nawet z orbity okołoziemskiej, acóż dopiero z Księżyca. Nawet jego nazwa jest zwodnicza - to nie pojedynczy mur, lecz wiele murów zbudowanych w różnych okresach. Przez wieki odgradzał Chinami od koczownikami z północy i zachodu, ale najeźdźcy przekraczali go bez trudu, kiedy tylko chcieli.

John Man przemierza swoim zwyczajem tysiące kilometrów i tysiąclecia, opowiadając o barwnej historii Wielkiego Muru. Jak zwykle nie zadowala się studiami w bibliotekach i lekturą źródeł: wędruje śladami swojego "bohatera". Relacjonuje podróż wzdłuż Muru - od pustyń na dalekim zachodzie po Pacyfik - nie szczędząc anegdot i pasjonujących opisów własnych przygód i spotkań z ludźmi, którzy pomagają mu w rozszyfrowaniu sekretów tej niezwykłej budowli, wznoszonej przez siedemnaście wieków.

John Man "Wielki Mur"; Wydawnictwo: Amber; Format: 168 x 241 mm; Liczba stron: 240; Okładka: twarda; ISBN: 978-83-241-3158-7

KaHa

Tagi: John Man, Wielki Mur, książka, chiński mur,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany