Mefisto - irlandzka magia

kzarecka

2008-11-25

mefisto_irlandzka_magia_160John Banville - irlandzki pisarz i dramaturg, nie jest u nas tak znany jak na Wyspach, ale nie jest też autorem, o którym nikt nigdy nie słyszał. Owszem, za wiele jego książek nie trafiło na polskie półki, ale zawsze można nadrobić te zaległości i naprawić owe uchybienie. Właśnie pojawiło się u nas "Mefisto", książka, na temat której w "Punch" padły słowa: - Znakomita, przepięknie napisana powieść, jedna z tych, które czyta się więcej niż raz. Cudowna rzecz. Czemu się jednak dziwić? Przecież, jeśli wierzyć "Time Out": - Banville to magik.O książce - Subtelne dotknięcie chaosu. Gabriel Swan jest matematycznym geniuszem. Jego chłopięcym światem rządzą symetrie, wzory i uporządkowane ciągi liczb. Do prowincjonalnego miasteczka, w którym żyje, wprowadza się troje tajemniczych nieznajomych: posępny pan Kasperl, niema Sophie i pełen diabolicznego uroku Felix. Chłopiec poddaje się ich fascynującemu urokowi i traktuje jak drugą rodzinę. Nie przeczuwa, że obcy sprowadzili niszczącą siłę, która niebawem doprowadzi do tragedii. Odtąd Gabrielowi towarzyszyć będzie świadomość, że życie nie jest matematycznym równaniem, a niszczące zło może pojawić się w chwili, gdy prawda i spełnienie są na wyciągnięcie ręki.

John Banville, jeden z najważniejszych współczesnych pisarzy, stworzył pełną wewnętrznego napięcia i dyskretnej erotyki opowieść o tym, jak chaos niepostrzeżenie wsącza się w ludzkie życie. "Mefisto" to mocna, przejrzysta, a zarazem subtelna proza.

John Banville "Mefisto"; Wydawnictwo: Znak; Tłumaczenie: Zbigniew Batko; Format: 124 x 195 mm; Liczba stron: 236; Okłądka: twarda; ISBN: 978-83-240-1062-2

KaHa

Tagi: John Banville, Mefisto, książka, magia, magik,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany