Poszła Karolinka, pójdzie Karolinka

kzarecka

2009-03-13

posz322a_karolinkaChoć świat może podziwiać animowaną wersję "Koraliny" (pierwszego dzieła w historii kina łączącego w sobie dwie techniki animacji) już od miesiąca, my możemy robić to dopiero od dzisiejszego dnia (polska premiera została zaplanowana na 13 marca). Film powstał na podstawie fenomenalnej książki jeszcze bardziej fenomenalnego Neila Gaimana. Powieści okrzykniętej współczesną wersją "Alicji w Krainie Czarów". Publikacji, która znalazła się na liście lektur dla dzieci i młodzieży Stowarzyszenia Bibliotek Amerykańskich. Jeśli jeszcze nie znacie "Koraliny", koniecznie musicie nadrobić zaległości. Mag postanowił wam w tym pomóc - ukazało się kolejne wydanie książki (z filmową okładką). Jest też niespodzianka - o tym jednak za chwilę.


O książce - Jest to wspaniała i poruszająca książka niezwykle barwnie i nastrojowo napisana. Koralina opowiada o pewnej młodej dziewczynie, która mieszka wraz z rodzicami w jednym z dużych mieszkań, jakie znajdują się w starym, wiktoriańskim domu. Pewnego dnia, kiedy Koralina zwiedza nowy dom, odkrywa, że jej mieszkanie ma 14 drzwi. 13 drzwi otwiera się bez problemu i prowadzi do rzeczywistych miejsc w mieszkaniu. Czternaste drzwi znajdują się w odległym kącie pracowni i są zamknięte. Drzwi prowadzą do ciemnego przejścia, a stąd do niespokojnego miejsca spowitego mgłą i zamieszkałego przez alternatywna wersję jej sąsiadów i rodziców. Ci rodzice, jej druga mama i drugi tata, chcą by została z nimi. Zapewniają ją że będzie kochana bardziej, niż w rzeczywistości, że jedzenie będzie o wiele lepsze, niż w rzeczywistym świecie. I wszystko początkowo jest lepsze aż do chwili gdy jej druga mama chce zatrzymać Koralinę na zawsze, używając do tego magii i przemocy i porywa jej prawdziwych rodziców. Koralina musi stawić czoło własnemu strachowi i uwolnić rodziców i dusze trzech martwych dzieci. Na szczęście znajduje w tym pomocnika-czarnego, mówiącego kota.

Koralina to nowoczesna "Alicja w krainie czarów" - nowa opowieść dla dzieci i dorosłych z ukrytym mottem. Książka opowiada o dojrzewaniu i dokonywaniu w życiu wyborów, walce z własnymi słabościami , a jednocześnie niesie głębokie przesłanie dla współczesnych rodziców, zajętych własną karierą.


I wspomniana niespodzianka – wydawnictwo Mag i Przystań Literacka ogłaszają konkurs. Do wygrania książki i fioletowa torebka (wszystko oczywiście "Karoliny"). Pytanie dość łatwe (zwłaszcza dla fanów Neila Gaimana). Mianowicie – jaki tytuł nosi napisana przez autora pierwsza książka dla młodzieży po "Koralinie"?

Odpowiedzi zatytułowane "KORALINA" należy wysyłać na adres skrzynki redakcyjnej:

redakcja@przystan-literacka.pl

W wysłanej wiadomości prosimy o zamieszczenie odpowiedzi na powyższe pytanie konkursowe, podanie swojego imienia i nazwiska oraz adresu, pod który, w razie wygrania, nagrody powinny zostać wysłane.

Na odpowiedzi czekamy do
20 marca.

Przypominamy, że wysłanie wiadomości jest jednocześnie wyrażeniem zgodę na przetwarzanie i wykorzystywanie danych osobowych przez Serwis Przystan-Literacka.pl zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku (Dz. U. Nr 133, pozycja 883).

KaHa

Tagi: Neil Gaiman, Karolina, film animowany, konkurs,

<< Powrót

Papierowy Ekran 2009

FB PL

Kejos

HaZu

PL zmiany